Americká NSA se naučila špehovat Facebook i Twitter v reálném čase

Zveřejněno 29 ledna 2014 autorem FreePub

Britská GCHQ naučila americkou NSA špehovat Facebook i Twitter v reálném čase, uvádí dokumenty od Edwarda Snowdena.

Britští důstojníci rozvědky mohli proniknout k samotným kabelům přenášejících informace napříč Internetem, stejně tak mohli monitorovat uživatele v reálném čase na stránkách jako Facebook a to bez souhlasu této společnosti, uvádí dokumenty Edwarda Snowdena.

Interní dokumenty odhalují, že britští analytici dávali v roce 2012 instrukce americké NSA pro špehování Facebooku, Twitteru a YouTube v reálném čase a jak sbírat počítačové adresy milionů lidí, kteří na tyto sítě dávají obsah.

Uniklé dokumenty jsou z publikace britské špionážní instituce GCHQ s názvem „Psychology: A New Kind of SIGDEV„, SIGDEV je zkratka pro „signal development“. V pondělí publikovalo médium NBC News detaily o programu „Squeaky Dolphin,“ který byl vyvinut pro analytiky, monitorující online aktivity v reálném čase.

Zástupci dotčených společností uvedli, že britské vládě neposkytovali žádná data v rámci tohoto programu, ať už dobrovolně, či nedobrovolně. Jedna osoba pod podmínkou anonymity uvedla, že Google, který vlastní YouTube, byl „šokován“ zjištěním, že Británie možná špehuje jeho data již několik let.

Již dříve publikovaná odhalení dala jasně najevo, že USA a Británie sdílely mezi sebou taktiky špionáže. Washington Post v říjnu 2013 uvedl, že NSA a GCHQ spolupracovali na programu s názvem MUSCULAR, který agentury používaly pro nahrávání „celých datových toků“ od společností Yahoo a Google.

Bezpečnostní představitelé soustavně tvrdí, že tyto programy jsou legální a že špehování je určeno pouze jako nástroj pro prevenci terorismu. Přesto nedostatek transparentnosti nutí obhájce občanských svobod heldat další odpovědi.

Vlády nemají právo zjišťovat, která videa na YouTube kdo všechno na světě sleduje,“ řekl Chris Soghoian, hlavní technolog Amerického svazu pro občanské svobody (ACLU), pro NBC. „Jedna věc je špehovat konkrétní osobu s povolením a jiná věc je špehovat stovky milionů lidí a jejich lajkování či videa na YouTube.

 

Částečný překlad článku GCHQ taught NSA how to monitor Facebook, Twitter in real time – Snowden leak
rt.com/usa/gchq-taught-nsa-real-time-267/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat