Rubriky | Evropa

GMO plodiny se dostanou do Ruska

Zveřejněno 27 ledna 2014 autorem FreePub

Rusko se brzy zařadí na seznam zemí používajících GMO semena.

Rusko zavedlo registrační systém pro potraviny, které obsahují geneticky modifikované organismy, které by mohly vytáhnout ze stínu ilegální dovoz GMO semen. Mezitím připravují státní neziskové organizace právní výzvy proti tomuto rozhodnutí vlády.

Premiér Dmitri Medveděv podepsal v září 2013 dekret, který nastiňuje postup registrace GMO a dává zelenou plánům provádět testy pro odzkoušení bezpečnosti geneticky modifikovaných odrůd. Dekret nabude platnosti 1. června 2014.

Oficiálně existuje zákaz na dovoz GM odrůd. Prakticky se však GMO používají. „Bez laboratorních není prakticky možné zjistit, zda jsou semena geneticky modifikovaná,“ řekl Michail Orlov, předseda Ambika-Agro. „Takže si zemědělci koupí to, co má nejlepší výsledek.“

Podle Arkadije Zlochevskyho, prezidenta Ruské obilné unie, se nyní v Rusku používá 400 000 hektarů pro pěstování GMO sóji a kukuřice.

Organizace Greenpeace, která je zásadně proti GMO, objevila ve velkém GMO v potravinách ruských firem. Environmentalisté říkají, že tyto potraviny obsahující GMO pochází od 16 ruských výrobců. Kromě toho se GMO dostávají do Ruska prostřednictvím zahraničních produktů. Po celém světě bylo osázeno 130 milionů hektarů transgenními organismy.

V Rusku je mnoho zemědělských výrobců připraveno a ochotno přejít na rezistentní kategorie plodin. Oleg Bukin, hlavní agronom zemědělské společnosti Talin v Mordovii, řekl, že nevidí žádný důvod, proč se bát nových GMO odrůd.

„Zavedení GMO kultur dává zemědělcům možnost vyrábět více ale bez větších výdajů. GMO kultury snižují spotřebu pesticidů a zvyšují kontrolu nad plevely, chorobami a škůdci,“ vysvětlil a dodal, že GMO odrůdy nemusí vždy produkovat velké výnosy, ale jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům pomáhá rostlinám přežít a to je zárukou proti neočekávaným ztrátám.

Odborníci se domnívají, že nejslibnějšími GMO jsou sója, kukuřice a cukrová řepa.

GMO semena mají o 50% menší náklady, než konvenční semena, ale čisté náklady na konečný produkt mohou být sníženy až o 20%. Nicméně i když dojde k povolení GMO kultur, bude Rusko stále závislé na dovozu.

Syngenta, Monsanto, KWS a Pioneer by mohly být mezi společnostmi, které budou do Ruska dovážet GMO semena.

Nová ruská vyhláška také může stimulovat produkci GMO semen v samotném Rusku.

Velký počet výzkumných ruských organizací, jako je například Bioengineering Center, Gene Biology Institute, Institute of Agricultural Biotechnology a mnoho dalších, v současné době vyvíjí GMO plodiny.

Ale jejich práce je převážně experimentálního charakteru, protože oficiální pěstování těchto odrůd bylo dosud v Rusku zakázáno.

 

Částečný překlad článku GM crops will make it to Russia
rbth.co.uk/business/2014/01/15/gm_crops_will_make_it_to_russia_33283.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat