Guatemala se mobilizuje proti „zákonu od Monsanta“

Zveřejněno 04 září 2014 autorem FreePub

Lidé v Guatemale se bouří proti novému zákonu, který se týká odrůd rostlin.

Zákon pro ochranu odrůd rostlin (Plant Varieties Protection Bill) byl schválen guatemalským kongresem jedné červnové noci v době konání Mistrovství světa ve fotbale a je přezdívaný „Zákon od Monsanta“ (Monsanto Law), protože ho propagovala společnost Monsanto v několika zemích Latinské Ameriky.

Zákon měl původně vstoupit v platnost letos 26. září, ústavní soud Guatemaly však tento zákon 29. srpna pozastavil po stížnosti odborů Guatemalan Union a hnutí Indigenous and Peasant Movement.

Rozhodnutí soudu přišlo poté, co několik guatemalských poslanců z vládnoucí i opoziční strany uvedlo, že budou uvažovat o zrušení tohoto zákona po protestech Guatemalců.

Přijetí zákona Plant Varieties Protection Bill je povinné pro země, které v roce 2005 podepsaly dohodu o volném obchodu CAFTA-DR – Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Dominikánská republika a Spojené státy.

Antonio Gonzalez, člen Národní sítě obrany potravinové soběstačnosti v Guatemale (REDSAG) a Latinskoamerického agroekologického hnutí (MAELA), řekl na tiskové konferenci, že „tento zákon ohrožuje biologickou rozmanitost a původní odrůdy semen, které jsou více než 7000 roků staré a nikdy nevyžadují patenty nebo laboratoře, ale byly schopné udržet život guatemalských lidí. Mluvíme o privatizaci znalostí předků a jedním z rizik je zmizení zemědělského systému Milpa.

Jedná se o a zemědělství pro vlastní spotřebu a v malém měřítku a komercializace zahrnuje kukuřici, dýni, léčivé byliny a fazole, které jsou typickými plodinami rolnických domácností ve Střední Americe a zejména v Guatemale. Už nebudeme synové a dcery kukuřice, budeme syny a dcery geneticky modifikovaných organismů,“ řekl Antonio Gonzalez, který rovněž odsoudil kroky ze strany vlády ve prospěch nadnárodních semenářských společností.

Rozhodnutí ústavního soudu dává stranám 15 dní na to, aby ukázaly své argumenty.

Pozastavený zákon stanoví trest odnětí svobody od 1 do 4 let a sankce 1000 až 10 0000 guatemalských quetzalů (cca 2700 až 27 000Kč), pro každého, kdo reprodukuje semena, která jsou v Guatemale patentována.

Zákon tak nabízí výrobcům transgenních semen (např. Monsanto) přísná vlastnická práva v případě držení nebo výměny původních nebo sklizených semen chráněných odrůd bez souhlasu šlechtitele. Právo šlechtitele se vztahuje i na „odrůdy ve své podstatě odvozené z chráněné odrůdy.“ To znamená, že by vlastních s vlastnickými právy na semena měl tato práva i na semena vzniklá křížením jejich semen se semeny bez vlastnických práv.

Guatemala není jediný stát, který se vzepřel korporacím, jako je Monsanto.

Brazilští zemědělci žádají Monsanto a ostatní producenty hmyzu odolných osiv kukuřice (Dow Agrosciences, DuPont a Sygenta AG) o proplacení dodatečných pesticidů, které musí používat na škůdce, protože kukuřice je sama nezabíjí tak, jak by měla.

Takzvaná Bt semena jsou geneticky upravena tak, aby produkovala svůj vlastní insekticid, který zabíjí okolní hmyz. Poté, co hmyz požije Bt toxin, naruší se jeho trávicí soustava a umírá. Existují i studie, které poukazují na možnost ničení střevní mikroflóry u lidí.

Brazilci si však stěžují, že semena nefungují tak, jak by fungovat měla.

Housenky by měly zahynout ihned, jakmile požijí kukuřici, ale letos se tomu tak nestalo a zemědělci museli utratit minimálně 54 dolarů na hektar za pesticidy v době, kdy je cena za kukuřici příšerná,“ řekl v prohlášení Ricardo Tomczyk, prezident zemědělské lobby Aprosoja v brazilském státě Mato Grosso.

Zdroje
Revolution News – Guatemala: Mobilizing Against “Monsanto Law”
RT – Guatemala defies ‘Monsanto Law’ pushed by US as part of trade agreement
Bilaterals.org – Guatemalan court suspends „Monsanto Law“
Free Pub – Brazilští farmáři se domáhají peněz od firmy Monsanto

Fields in Quetzaltenango

Foto: Pole v guatemalském městě Quetzaltenango

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat