HOAX?: Je počasí naprosto umělé? Tuto zimu opět padal umělý sníh!

Zveřejněno 01 února 2014 autorem FreePub

Po Internetu koluje poněkud zajímavý hoax – „umělý“ sníh, který po zásahu ohněm zčerná a netaje.

Zajímavé na tom je, že to není hoax, ale normální pravda. Pokud jde o následky – zčernání sněhu po zásahu ohněm ze zapalovače a jeho netání. Hoax je to v tom, že má jít kvůli tomu o umělý, či snad přímo plastový sníh. Nejde, je to zcela normální, běžné.

Shodou okolností jsem díky tipům a hledá narazil na článek Real or Myth? Scott Sabol Explains ‘Fake Snow’ Phenomenon. Podle tohoto článku:

1) Zčernání sněhu je způsobeno nečistotami při hoření plynu (butanu) ze zapalovače.

Podařilo se mi dohledat, že při nedokonalém hoření butanu vznikají saze.

Osobně jsem odzkoušel aplikaci plamene ze zapalovače, sice ne na sníh (venku všechen roztál, tedy spíše vysublimoval), ale na led. Následky stejné – bez kapek a zčernání ledu.

Pro jistotu jsem ještě zkusil aplikaci plamene ze zapalovače na čistou průhlednou sklenici. Výsledek? Opět zčernání. Pevně doufám, že nemám doma chemtrails sklenici [sarkasmus].

2) Sníh podle článku netaje proto, že rovnou sublimuje. Údajně za určitých podmínek sníh „přeskočí“ kapalnou formu a mění se z pevné formy na plynnou.

Tomuto jevu se říká sublimace. Setkáváme se s ní i běžně, kdy venku sníh, aniž by roztál, tak „zmizí“.

Ve videu, které koluje po Internetu, je také možné, že kromě sublimace může mít i na „netání“ vliv vsakování roztátého sněhu do sněhové koule. Část sněhu by sublimovala, část vsákla do zbytku (sněhové koule). Nicméně video není zrovna kvalitně natočené, aby to bylo vůbec poznat, jestli i vsakování hraje roli.

Video uvádějící tuto kauzu na pravou míru:

Mezi subjekty sdílející tento částečný hoax patří i web OSUD.cz ve svém článku Je již počasí umělé naprosto zcela? Tuto zimu znovu padá umělý sníh! Povšimněte si bulvárního titulku článku.

Naopak mezi weby, včetně toho našeho, kterým zřejmě zbyl ještě kritický a minimálně i selský rozum, patří například Snopes.com, který tento hoax debunknul v článku Snow Burn. Dále k těmto webů patří Metabunk.org a jeho fórum s vláknem Debunked: Fake Snow, Burning Snow.

Závěr
To, že sníh zpočátku netaje, se může stát. Stává se i to, že sníh „zčerná,“ jelikož se na něj dostanou saze z hořícího plynu butan, který je náplní zapalovačů. Není pravda, že tyto dva aspekty dokazují „umělost“ sněhu, tedy že by šlo u sníh umělý, plastový či plný chemtrailsů nebo umělých nanočástic.

 

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat