Rubriky | Svět

Smrt peněz: Zhroutí se globální měnový systém?

Zveřejněno 29 května 2014 autorem FreePub

V budoucnu nás čeká zhroucení měnového systému, tvrdí ekonom James Rickards.

Ruská a čínská touha zbavit se amerického dolaru jako globální rezervní měny je časné znamení „stále více nevyhnutelné“ krize.

Čína má tři biliony dolarů, ale nakupuje zlato tak rychle, jak jen může. Čína se obává, že USA bude devalvovat dolar inflací a tak se chtějí pojistit pro případ, že dolar půjde dolů, takže zlato půjde nahoru,“ řekl Rickards pro RT.com.

Jako na jednu z klíčových událostí na podporu své prognózy Rickards poukazuje na slova ruského prezidenta Vladimira Putina na 18. Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě, který se konal na začátku tohoto měsíce.

Putin řekl, že si představuje euroasijskou ekonomickou zónu zahrnující východní Evropu, střední Asii a Rusko. Ruský rubl je blízko toho být globální rezervní měnou, ale mohl by být regionální rezervní měnou,“ citovaly ho ETF Daily News.

Rickardsova kniha o demisi dolaru byla uveřejněna v dubnu s poměrně katastrofickým jménem „The Death of Money“ (Smrt peněz). Nicméně autor je překvapen, že se události odehrávají mnohem rychleji, než jak předpokládal.

Tempo událostí je rychlejší, než se čekalo. Proto některé z těchto katastrofických výsledků mohou přijít dřív, než jak jsem napsal.

Minulou středu podepsaly Rusko a Čína historickou smlouvu o dodávkách plynu ve výši 400 miliard dolarů (cca 8 bilionů Kč), která poskytne nejrychleji rostoucí ekonomice světa zemní plyn, který potřebuje, aby udržela krok příštích 30 let. Odborníci tvrdí, že by to mohlo být katalyzátorem, který by sesadil z trůnu americký dolar jako světovou rezervní měnu.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Autor píše, že „pilířem“ kolapsu je blížící se selhání dolaru, protože je základem systému. Mocné země jako Rusko, Čína, Írán a Indie se nespoléhají na USA co se týče jejich národní bezpečnosti a z oslabení dolaru by vydělaly, tak si přejí vymanit se z dolaru.

Rickards uvádí, že dvojí kolaps „vypadá čím dál tím víc nevyhnutelný.

Chyby již byly udělány. V systému už je nestabilita. Pouze čekáme na katalyzátor, který nazývám sněhovou vločkou, která spustí lavinu,“ citovaly ho ETF Daily News.

Máme zde tři mezinárodní faktory, které právě teď tlačí na dolar – Rusko, Čína a Saúdská Arábie.

Od roku 1970 je Saúdská Arábie lídrem petrodolaru. V podstatě to znamená, že Saúdská Arábie, a nakonec i OPEC oceňuje ropu v dolarech, takže světové trhy jsou také v dolarech.

Rusko je významným vývozcem přírodních zdrojů; také oceňují vývoz v dolarech. Ale RUsko je nyní ve finanční válce s USA kvůli problémům na Krymu a na Ukrajině.

Hrozby pro dolar jsou „všudypřítomné,“ uvádí autor ve své knize. Jediný způsob, jak mohou USA splatit svůj dluh ve výši 17 bilionů dolarů je inflace, která by odehnala ostatní země od dolaru, zatímco hromadění zlata ze strany Ruska a Číny předznamenává přechod na nové rezervní aktivum.

Jako další zde budeme mít krizi likvidity, bude větší, než je schopnost centrálních bank se s ní vypořádat. Mezinárodní měnový fond bude muset v podstatě vykoupit svět tištěním SDR (mezinárodní rezervní aktivum vytvořené MMF v roce 1969 k doplnění oficiálních rezerv svých členských zemí). V té době uvidíte SDR jako novou globální měnu,“ řekl Rickards pro RT.com.

Překlad článku ‚Death of money‘: Author Rickards predicts collapse of global monetary system
rt.com/business/162084-dollar-collapse-monetary-system/

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat