Rubriky | Asie a Pacifik

Tags |

Indonésie omezuje vývoz minerálních rud

Zveřejněno 13 ledna 2014 autorem FreePub

Globální lídr v oblasti vývozu nerostných surovin zakazuje těžebním společnostem prodej surové rudy do zahraničí.

Zákon, jehož cílem je posílit domácí zpracování rud, bude stát Indonésii pravděpodobně obrovské krátkodobé ztráty příjmů a způsobí masové propouštění. Očekávají se i globální následky, protože tento největší světový vývozce niklové rudy, rafinovaného cínu a energetického uhlí, omezí dodávky ve snaze vylepšit vlastní průmysl s cílem přesunout se od prodeje surovin směrem k domácím zpracovatelským kapacitám.

Již v pátek vzrostla cena niklu kvůli zprávám o snížení vývozu. Růst ceny o 3,6% poslal cenu jedné tuny niklové rudy na 13 784 dolarů na London Metal Exchange.

Vláda tohoto jihoasijského národa původně plánovala zcela zakázat vývoz nerostných surovin, jakož i jejich koncentrátů (rudy, které již prošly nějakým zpracováním), ale na poslední chvíli zmírnila legislativu, vyjímá z ní některé z hlavních těžebních společností a umožní vývoz koncentrátů až do roku 2017.

Nicméně všechny surové rudy jsou zakázány pro zámořské zásilky.

Od půlnoci 12. ledna 2014 je vývoz rud zakázán,“ řekl agentuře AP Jero Wacik, ministr energetiky a minerálních zdrojů.

Mezi 66 podniků osvobozených od zákazu vývozu patří američtí těžební giganti Freeport McMoRan, Copper & Gold a Newmont Mining Corp. Bylo jim dovoleno pokračovat ve vývozu pod podmínkou, že budou v blízké budoucnosti stavět hutě.

Ti méně šťastní jsou přes sto menších místních těžebních společností, které nemají prostředky, aby následovaly a modernizovaly své společnosti v souladu s novým zákonem.

Vyhlídka na zákaz vývozu rud již vedla k tomu, že mnohé z nich zastavily svou činnost a propouští zaměstnance.

Národní odbory horníků varovaly vládu před prosazováním těchto nových právních předpisů.

Vyzýváme všechny důlní pracovníky, aby se připravili vyjít do ulic a jít směrem k prezidentskému paláci, pokud vláda bude pokračovat v implementaci tohoto zákazu,“ řekl představitel odborů Juan Forti Silalahi.

Vládní činitelé tvrdí, že rozvíjí další kapacity pro tavení rud u indonéských dolů, což by ve skutečnosti vytvořilo další pracovní místa.

 

Widmanstatten hand

Foto: Niklová ruda.

Překlad článku Indonesia’s controversial ban on mineral ore exports comes into effect
rt.com/business/indonesia-bans-ore-exports-479/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat