Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Americká armáda testuje přesnou „inteligentní“ pušku [VIDEO]

Zveřejněno 28 ledna 2014 autorem FreePub

Americká armáda investuje do pokročilých zbraňových systémů s interním počítačovým systémem.

Integrované senzory, které snímají faktory prostředí, pomáhají vojákovi zacílit, uvedl technologický startup Tracking Point.

Tracking Point oznámil, že americká armáda nakoupila šest tzv. chytrých pušek, které jsou v cenovém rozmezí od 10 000 do 27 000 dolarů za kus. To je poměrně dost ve srovnání se stovkami dolarů, které americká armáda vydává za běžné pušky M-16 A2 nebo M-4 Carbine. Ale modely společnosti Tracking Point přichází vybaveny zaměřovací technologií tak pokročilou, že armáda doufá, že tato vysoká investice pomůže ušetřit penze za munici.

Střelec pomocí inteligentní odstřelovací pušky pouze potřebuje označit cíl viditelný na displeji v průzoru zaměřovače. Interní počítačový systém pak řekne střelci, jak držet zbraň a kdy stisknout spoušť.

Firma Tracking Point ukázala tuto zbraň na konferenci SHOT v Las Vegas. Web DefenseTech.com oznámil, že představitelé americké armády koupili šest těchto zbraní s přesným naváděním.

Pušky mohou komunikovat mezi sebou navzájem,“ řekl Oren Schauble, marketingový představitel firmy. „Můžeme umožnit boj více řízený informacemi v tom smyslu, že můžete označkovat cíle. Můžete je tak označkovat někomu jinému pomocí zaměřovače.

Součástí motivace stojící za vývojem této pušky, jak uvedla firma, je i to, že se bojiště stává stále více složitějším a propojenějším. Linuxem poháněné počítače ve zbrani sbírají balistická data, obrázky bojiště a údaje o atmosférických podmínkách a na základ toho počítají převýšení, sklon a přesný okamžik výstřelu.

Schauble řekl, že jeho firma prodala přibližně 500 těchto zbraní různým klientům, včetně sběratelů a safari lovců.

Zbraně mají také bezdrátové připojení, což znamená, že video může být živě přenášeno do smartphonu, tabletu, nebo notebooku.

Jediný způsob, jak zaručit přesnost, je kontrolovat všechny proměnné,“ řekl pro DefenseTech.com Scott Calvin, zástupce Tracking Pont. Jediným významným faktorem, který zbraň nemůže sledovat, je rychlost větru, tu je potřeba zadat ručně, dodal Calvin.

Jako u každého nového produktu, i tento má své zastánce skeptiky, kteří tvrdí, že tato technologie eliminuje potřebu trpělivosti a klidu v situaci velkého napětí.

 

Částečný překlad článku US Army testing precision guided ‘smart’ rifles – report
rt.com/usa/us-military-testing-smart-rifles-796/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.