Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | , ,

Irák možná požádá Írán o pomoc proti teroristům ISIL

Zveřejněno 20 června 2014 autorem FreePub

Irácký ministr zahraničí Hoshyar Zibarí říká, že irácká vláda může požádat o pomoc Írán proti ISIL.

Ve svém středečním projevu na tiskové konferenci na 41. zasedání Rady ministrů zahraničních věcí Organizace islámské spolupráce (OIC) v Saúdském měste Jeddah irácký ministr zahraničí řekl, že „všechno je možné“ s ohledem na pomoc Íránu v iráckém boji proti teroristům ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě), uvedl Reuters.[1]

Komentáře ministra se objevily v době, kdy íránský prezident Hassan Rouhani prohlásil, že irácký národ zatlačí teroristy a jejich stoupence zpět, zdůraznil, že islámská republika se bude ze všech sil snažit chránit svaté svatyně v Iráku.

Tyto teroristické skupiny a ty, které je podporují, a to jak v regionu, tak na celém světě, nejsou pro muslimské lidi této země (Irák) a (Iráčané) je zapudí, dá-li Bůh,“ řekl ve středu Rouhani ve středu.

Íránský prezident také uvedl, že všechny velmoci, žoldáci a teroristé by měli vědět, že velký íránský národ by vynaložil veškeré úsilí s cílem ochránit svaté svatyně v iráckých městech Karbalá, Nadžaf, Kadhimiya a Samara.

10. června radikální skupina ISIL v převzala v Iráku kontrolu nad Mosulem – hlavním městem provincie Ninive – který následoval po pádu Tikrítu, který se nachází 140 km severozápadně od hlavního města Bagdád. Během posledních dnů se radikálové ISIL setkali se silným odporem ze strany irácké armády a lidí spojujících své síly s armádou.

Stovky tisíc Iráčanů byly nuceni opustit své domovy kvůli útokům.

Zdroje
[1]: Reuters – Iraq seeks U.S. air power against militants: officials

Foto: Irácký ministr zahraničí Hoshyar Zebari.

Překlad článku Iraq may ask Iran help against ISIL, says Iraqi foreign minister
www.presstv.ir/detail/2014/06/19/367694/iraq-may-ask-iran-help-against-isil/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat