Rubriky | Asie a Pacifik, Blogy

Kdyby byl Irák Sýrie…

Zveřejněno 29 června 2014 autorem FreePub

Administrativa Baracka Obamy dnes odsoudila brutální postup irácké armády proti protivládním povstalcům.

Postup vyvrcholil zásahem ve městě Tikrít.

Irácké letectvo, které používá velmi nepřesnou munici při barbarském bombardování zasáhlo přesně frontu před pekárnou. Zemřeli tři civilisté, z toho nejméně sedm dětí. Zraněn byl také jeden hrnčíř, který v té době poklidně leštil Kalašnikov před svým obchodem.

Barack Obama považuje jednání iráckého režimu za nepřijatelné a zvažuje vyzbrojení či finanční pomoc rebelům. Ve hře jsou údajně i omezené letecké údery na hlavní město. Na seznamu potenciálních cílů by měla být rodinná vila klanu Malikiu, bagdádská univerzita, sídlo státní televize a několik dalších vojensky významných objektů. S podobným postupem ostře nesouhlasí Rusko, dlouhodobý spojenec režimu, které navíc upozorňuje na nebezpečí, že případné dodávky zbraní mohou skončit v rukou ISIS (ISIL). Tyto obavy však vyvrací britský premiér David Cameron s tím, že žádní ISIS v Iráku nejsou.

Povstání v Iráku začalo poklidnou cestou před několika měsíci, kdy vzbouřenci ovládli město Falúdža. Brutální zásah armády potom vedl k rozrůstání nepokojů i do města Mosul a Tikrít. Vzbouřenci požadují odchod premiéra Malikiho a nastolení islámského státu. Tato myšlenka má mezi Iráčany rozsáhlou podporu, podle odhadu některých agentur dnes ve městě Kirku protestovalo až sto lidí, k vidění byli právě i islámské vlajky. Klan rodiny Malikiu vládne Iráku od roku 2005, kdy se Maliki nechal zvolit premiérem.

Markéta

Tento článek je zcela smyšlený a nezakládá se na pravdě. Jeho cílem je upozornit na absurdnost a přehlížený dvojí metr při jednání Západu.

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat