Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | , ,

ISIL vyhlásil vytvoření nového Islámského státu

Zveřejněno 30 června 2014 autorem FreePub

Deklarace nového státu na Blízkém východě značí „novou éru mezinárodního džihádu.

Džihádisté z ISIL (ISIS) ​​prohlásili obsazené území od irácké provincie Dijála po syrské Aleppo za nový Islámský stát – „Chalífát.“ Ze svého názvu odstranili „Irák a Levantu“ a vyzvali další radikální sunnitské skupiny, aby jim přísahaly svou věrnost.

ISIL oznámil, že by měl být nyní nazýván „Islámským státem“ a prohlásil svého šéfa – Abu Bakr al-Baghdadiho – za „chalífa“ nového státu a „vůdce pro muslimy po celém světě,“ uvedla radikální sunnitská militantní skupina v audio nahrávce šířené v neděli na Internetu.

Je to poprvé od pádu Osmanské říše v roce 1923, kdy byl prohlášen někdo chalífem – což znamená politický nástupce proroka Mohameda. Rozhodnutí bylo učiněno po setkání rady Shura v neděli, uvedl mluvčí ISIL Abu Mohammed al-Adnani.

Nový Islámský stát vyznačil své hranice zahrnující území zajaté skupinou při krvavém běsnění od irácké provincie Dijála po syrské válkou zničené Aleppo.

Džihádistická skupina také prohlašovala, že je nyní legitimním státem.

Islámský stát vyzval al-Kájdu a další radikální sunnitské bojovníky v regionu, aby okamžitě slíbili věrnost, ohlašoval „novou éru mezinárodního džihádu.

Shura Islámského státu se setkala a diskutovala tuto otázku … Islámský stát se rozhodl zavést islámský chalifát a určit chalífa pro stát muslimy,“ řekl Adnani, mluvčí skupiny.

Popsal vytvoření chalífátu jako „sen všech muslimů“ a „naději všech džihádistů.

Militantní skupina ISIL je notoricky známá pro své brutální násilí, oddělila od al-Kájdy na počátku roku 2014. Chopila se v posledních týdnech hlavní oblasti západního a severního Iráku, spáchala masové vraždy nepřátelských šíitských muslimů v tomto regionu.

ISIL předtím učinil prohlášení slibující obležení irácké metropole Bagdád a pochod s cílem získat svatá šíitská místa Nadžaf a Karbalá.

Překlad článku ISIS declares creation of Islamic state in Middle East, ‚new era of international jihad‘
rt.com/news/169256-isis-create-islamic-state/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat