Jeptiška jde do vězení, protestovala proti jaderným zbraním

Zveřejněno 20 února 2014 autorem FreePub

84-letá jeptiška jde do vězení, protože vnikla do zařízení na obohacování jaderného materiálu.

Sestra Megan Rice (84 let), Greg Boertje-Obed (57 let) a Michael Walli (63 let) byli shledáni vinnými z toho, že v květnu ničili americký vládní majetek a způsobily škodu za více než tisíc dolarů.

Tato trojice v časných ranních hodinách 28. července 2012 vystříhala díru v plotu a získala tak vstup do zařízení Y-12 National Security Complex v Oak Ridge v americkém státě Tennessee. Ušli zhruba kilometr a půl a dostali se tak do zařízení, které bylo považováno za jedno z nejvíce střežených zařízení na obohacování uranu v USA. Jakmile se tito tři aktivisté dostali dovnitř, vytáhli transparenty, sprejovali na zdi zprávy a požili lidskou krev na napsání nápisů na zdi budovy, kde je uran skladován.

Ostraha přišla o hodinu později a trojice jí nabídla jídlo a začala zpívat.

Toto ztrapnění donutilo Kongres k vyšetřování a řadě slyšení a poté vytvořil seznam bezpečnostních doporučení pro ministerstvo energetiky a Národní správu jaderné bezpečnosti, agentuře, která má na starost Y-12 a sedm dalších zařízení týkajících se jaderných zbraní.

Sestra Rice byla odsouzena k 35 měsícům ve vězení za její roli v protestu. Walli a Boertje-Obed dostali každý 62 měsíců. Americký okresní soudce Amul Thapar vysvětlil, že Rice dostala nižší trest, protože nemá rozsáhlé kriminální záznamy na rozdíl od obou dalších zúčastněných. Podle něho byly její činy minimálně ve srovnání s ostatníma dvěma.

Přesto Rice využila svůj čas při čtyřhodinovém jednání a v úterý požádala soudce, aby na ni nebral z žádného důvodu ohled.

Prosím, nebuďte ke mně shovívavý,“ řekl. „Zůstat ve vězení po zbytek mého života by bylo největší poctou, jakou byste mi mohl dát.

Všichni tři jsou členy křesťanské pacifistické skupiny Plowshares Movement. Skupina je známá organizací symbolických demonstrací, často proti škodlivým zbraním nebo proti vojenskému majetku. Podobně smýšlející aktivisté se účastnili podobné akce, v roce 1980 osm lidí vstoupilo do jaderného zařízení v Pennsylvanii, nalili krev na dokument a na různé složky.

Prokurátoři tvrdí, že vloupání bylo závažným porušením národní bezpečnosti USA, které ohrozilo životy. Odborníci jak na straně vědců, tak na straně bezpečnostní oblasti netvrdí, že by žaloba byla v rozporu se zákonem – i když varovali orgány, aby si uvědomily, že pokojné protesty by mohly zahájit aktualizaci zabezpečení, které zabrání v budoucnu skutečnému násilnému útoku.

 

Částečný překlad článku Elderly nun among anti-nuke peace activists sentenced to prison
rt.com/usa/nuclear-nun-sentenced-peace-activist-631/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat