Jsou ISIL sunnité? Vůbec ne…

Zveřejněno 19 června 2014 autorem FreePub

Západní média popisují ISIL – extrémistické teroristy destabilizující Irák a Sýrii – jako „sunnitské ozbrojence.

Západní média plní titulky jako „Sunnitská islamistická milice obsadila Mosul„, „Sunnitské milice obsadily město na severu Iráku„, „Irácká armáda se pokusila zastavit postup sunnitských milic„.

Korporátní média zobrazují boje v Iráku jako konflikt sunnitů vs. šíitů. Strana sunnitů je podle těchto zpráv vedena ISILem – skupinou, která byla vyloučena z al-Káidy za to, že je příliš extrémní.

Poznámka překladatele: ISIL, někdy také nazývaná ISIS, je zkratka od Islámský stát v Iráku a Levantě.

Ale jsou ISIL opravdu sunnité?

Mnozí experti říkají, že ne. Někteří pochybují, zda má vůbec ISIL právo nazývat se islámskou skupinou.

V rozhovoru pro Truth Jihad Radio islámský učenec Dr. John Andrew Morrow (Ilyas Abd al-‘Alim Islam) zpochybnil ISIL a uvedl: „Spousta tzv. džihádu (jako ten ISILu) nemá kořeny v islámu. Obzvláště když se podíváte, kdo to financuje, kdo to podporuje a kdo za tím stojí. Západní mocnosti mají dlouhou historii používání džihádistů a islamistů, aby uskutečnily své vlastní imperiální ambice. Pokud jde o pěšáky, můžou si myslet, že bojují za islám. Ale pokud se podíváte blíž, zjistíte, že podporují nepřítele.

Dr. Morrow poukázal na to, že chování ISILu je zjevně neislámské. Řekl, že teroristé ISIL sami sebe rádi točí, jak páchají válečné zločiny, které jsou podle islámu zakázány: „Jsou velmi hrdí na to, že se dopouští krutostí. Natáčí to. Najrávají to na Internet. Mají své vlastní webové stránky.

Facebooková stránka zabývající se Sýrií

Dr. Morrow komentoval nechvalně známé video zobrazující teroristu Takfiri, jak jí játra mrtvého vojáka: „To je to, co hinduisté (nepřátelé muslimů) dělali. Nenásledujete sahabu nenásledujete proroka. Následujete polyteisty, kteří bojují proti prorokovi, když začnete pojídat lidské mrtvoly. A je tu další video chudé muslimské sestry, která byla uškrcena k smrti. Chci říct, kdo jde kolem škrcení ženy za výkřiku Alláhu akbar?

Teroristé z ISIL se chlubili dalším neislámským zvěrstvem, na Internet nahráli video ukazující zavraždění 1700 zajatých iráckých vojáků. Také údajně zabili desítky sunnitských imámů, kteří odmítli přísahat věrnost ISILu. A bez rozdílu zabíjejí šíitské muslimy.

Pokud jsou tito teroristé sunnitští muslimové, tak proč systematicky porušují principy sunnitského islámu?

Ve skutečnosti se zdá být ISIL daleko od sunnitského islámu. Islám Takfiri z ISIL je extrémní verzí salafi-wahhabistické školy myšlení. Tito lidé odmítají pět hlavních islámských myšlenkových směrů (madhhab) včetně těch čtyř sunnitských. Pokud odmítnete všechny čtyři sunnitské madhhaby, jak se pak můžete nazývat sunnitou?

Ve skutečnosti extrémní salafi-wahhabisté, včetně ultra-extrémního ISIL, porušují tradiční islám, který zde existuje 14 století. Upouštěním od zavedeného islámu vstoupili do nebezpečného teritoria, ve kterém cítí, že si jednoduše sami tvoří pravidla.

Takže si vytváří pravidla jako: „Je OK znásilnit křesťanské a šíitské ženy. Je OK jíst vnitřnosti mrtvých nepřátel. Je OK vzít si ‚džihádistické nevěsty‘ na sex a po 30 minutách se s nimi rozvést. Je OK ukřižovat křesťanské svaté muže. Je OK uškrtit ženu k smrti. Masové vraždy civilistů jsou OK. Je OK masově popravovat válečné zajatce.

Žádný sunnita by takový islám neuznal jako sunnitský

Zaid Hamid, sunnitský muslimský obranný analytik z Pákistánu, řekl, že ISIS a související teroristické skupiny nejsou sunnité, ale kacíři kharajite sloužící imperiální proti-islámské agendě. Kharajité byli ultra-radikální skupinou, která odmítla obě rané verze islámu a vykročila mimo islámskou komunitu – jejich název znamená „ti, kteří vykročili pryč.“

Hamid argumentoval, že ultra-radikální skupiny destabilizující Pákistán, Sýrii a Irák také vystoupily mimo islám a vedou válku proti islámu a muslimům jménem sionismu a imperialismu.

Není pravda, že mnozí sunnité v Iráku podporují ISIL?

Ano i ne. Je pravda, že někteří obyčejní Iráčané ze sunnitského prostředí se přidali k povstání ISIL v Iráku. Ale jsou to především pro-saddámští revanšisté, nenábožensky orientovaní sunnitští muslimové. Saddám Husajn byl samozřejmě radikální sekularista, jehož idoly byli Stalin a Hitler. Saddámova strana Baas byla proti-náboženská a pro-sekulární; Saddámova nenávist vůči islámskému probuzení byla tak extrémní, že zahájil válku proti nové Islámské republice ajatolláha Chomejního s tím, že zabrání znovuzrození islámu. Takže nazývat příznivce Saddáma Husajna, kteří se spojují s ISIL, jako „sunnity“ je zavádějící. Saddámovy síly, stejně jako ISIL, jsou v opozici vůči islámu – jak proti sunnitské, tak šíitské formě.

Celé jméno sunnitského islámu je „lidé tradice proroka a konsensu komunity“ (ahl as-sunnah wa l-jamaʻah). Pojídání jater mrtvých nepřátel není součást tradice proroka – je to tradice nepřátel proroka. A takové chování není očividně schváleno konsensem muslimské komunity.

Tradice proroka Mohameda je inkluzivní, tolerantní a o vzájemném respektu a o kování spojenectví mezi lidmi různých kmenů a náboženství. Původní muslimská komunita, jejíž zakládajícím dokumentem je Ústava Mediny, se skládá z křesťanů, židů a muslimů žijících spolu a o sdílení moci a povinnosti na spravedlivém základě.

Skutečná Sunna (tradice) má rozum a přesvědčování a používá násilí pouze jako poslední možnost. Prorok Mohamed a jeho rodina a společníci kázali mírumilovně 12 let a to navzdory brutálnímu pronásledování, než je Bůh nakonec oprávnil bránit se v sebeobraně.

Skutečná tradice proroka respektuje znalosti natolik, že „inkoust učence je cennější než krev mučedníka.“ A shoda islámské komunity je práce 14 století islámské vzdělanosti – pět hlavních islámských madhhab, jak čtyři pro sunnity, tak Ja’fari pro šíity – dohromady reprezentuje hlavní proud islámu.

Všichni sunnitští muslimové mají obrovskou úctu k imámovi jménem Ja’far al-Sadiq, který založil hlavní šíitskou madhhabu. Teroristé, kteří odmítají tento obrovský učenecký úspěch a chtějí zabít každého, kdo s nimi nesouhlasí, jsou naprosto mimo normativní sunnitský islám.

Takže proč západní mainstreamová média trvají na nazývání proti-sunnitských a proti-šíitských skupin, jako je ISIL, jako „sunnitských“?

Možná je problém lenost. Vzhledem k tomu, že má ISIL obzvlášť nenávist vůči šíitským muslimům, tak nejjednodušší způsob, jak vykreslit tuto situaci, je jako konflikt sunnitů proti šíitům. Takovým jednáním se média zbavují povinnosti detailně vysvětlit, co se vlastně děje.

Ale je také možné, že korporátní média záměrně nesprávně informují o situaci. Extrémističtí sionističtí neokonzervativci zahájili invazi USA do Iráku, aby tuto zemi rozbili a tak i Blízký východ jako celek podněcováním etnických a sektářských svárů. Mem „sunnité vs šíité“ byl vytvořen a rozšířen okupanty skrze vlnu terorismu pod falešnou vlajkou. Možná média vyřvávají tento mem, aby ho šířila.

V každém případě jsou sunnitští muslimové uráženi pokaždé, když média o ISIL píší jako o sunnitech. Je čas, aby sunnité odmítli tuto dezinformaci jejich náboženství. Možná by sunniští muslimové měli podat společnou žalobu na sdělovací prostředky, které šíří tyto pomluvy.

Autorem článku je Dr. Kevin Barrett, jeho další články naleznete na:
www.presstv.ir/Contributors/247897.html

Dr. Kevin Barrett, Ph.D. arabista a islamolog, je jedním z nejznámějších kritiků americké Války proti terorismu. Dr. Barrett se mnohokrát objevil v televizi na kanálech Fox, CNN, PBS a mnoha dalších a inspiroval a sám napsal několik článků v New York Times, Christian Science Monitor, Chicago Tribune a dalších. Dr. Barrett vyučuje na vysokých školách v San Franciscu, Paříži a Wisconsin, kde se v roce 2008 ucházel o místo v Kongresu. Je spoluzakladatelem Muslimské-křesťanské-židovské aliance a autorem knih Truth Jihad: My Epic Struggle Against the 9/11 Big Lie (2007) a Questioning the War on Terror: A Primer for Obama Voters (2009). Jeho web je www.truthjihad.com.

Překlad článku ‘Is ISIL really ‘Sunni’? Not at all’
www.presstv.ir/detail/2014/06/17/367304/is-isil-really-sunni-not-at-all/

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • fuckislam 17.6.2017 at 22.31

  Ten autor mele blbosti. Samozřejmě, že se IS řídí koránem a islámskými prvky. V koránu a hadísách je kupa textů, vyzývající k vraždění

 • klapek 21.8.2014 at 15.08

  Pre boha co to za voloviny ci ten clovek zna dejiny islamu?

  • michal 9.12.2014 at 13.18

   zda vy znate dejiny toho vaseho nabozenstvi?

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat