Rubriky | Ameriky

Kanadská špionáž špehovala cestující pomocí wifi [VIDEO]

Zveřejněno 01 února 2014 autorem FreePub

Kanadská špionážní agentura CSEC špehovala cestující na letištích pomocí sítě wifi.

Přísně tajný dokument uniklý díky whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi ukazuje, že kanadská špionážní agentura CSEC sledovala bezdrátová zařízení cestujících pomocí bezplatného wifi připojení na jednom velkém nejmenovaném kanadském letišti.

Canadian Broadcasting Corporation (CBC) uvedla, že údaje byly shromážděny z chytrých telefonů a notebooků cestujících během doby dvou týdnů a zařízení byla později sledována po dobu jednoho týdne, někdy i déle.

CBC uvedla, že technologie byla sdílena v rámci tzv. „Pěti očí,“ což je špionážní partnerství USA, Kanady, Velké Británie, Nového Zélandu a Austrálie.

Utajovaný dokument je technickou prezentací mezi odborníky na zkoumání matematických modelů postavených na každodenních scénářích k identifikaci a lokalizaci zahraničních teroristických hrozeb,“ prohlásil mluvčí CSEC.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Ontarijská Komisařka pro ochranu soukromí Ann Cavoukian ale uvedla, že byla „pobouřena“ těmito odhalením. Přirovnala špionážní agenturu své země k těm agenturám z „totalitního státu, ne ze svobodné a otevřené společnosti.

Ronald Deibert, ředitel Kanadského centra pro globální bezpečnostní studia, také uvedl, že tajná operace agentury CSEC byla téměř určitě nezákonná.

Nevidím žádné okolnosti, při kterých by to nebylo nezákonné, podle současného kanadského práva, v rámci Listiny práv a svobod a podle mandátu CSEC,“ řekl pro CBC News.

Nedávno byly odhaleny dokumenty poukazující na to, že Kanada špehovala obchodní partnery po celém světě na žádost americké NSA.

Zprávy publikované v kanadských médiích a založené na uniklých dokumentech ukazují, že Kanada a NSA prováděly sledovací operace na vlastní půdě během summitů G8 a G20 v roce 2010.

Další zprávy ukázaly, že kanadská špionážní agentura špehovala komunikaci brazilského ministerstva těžby a energetiky, protože má Kanada své těžební zájmy v této jihoamerické zemi.

 

Překlad článku Canada’s CSEC tracks travelers via airport Wi-Fi
www.presstv.ir/detail/2014/01/31/348559/airport-wifi-used-to-track-canadians/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat