Rubriky | Afrika

Keňa do roku 2016 bude vyrábět polovinu energie ze slunce

Zveřejněno 24 ledna 2014 autorem FreePub

Vláda investuje 1,2 miliard dolarů společně s firmami na výstavbu solárních elektráren.

Keňa určila devět míst k vybudování solárních elektráren, které by mohly poskytnout více než polovinu elektrické energie do roku 2016.

Výstavba elektráren za zhruba 1,2 miliardy dolarů by měla začít letos, počáteční fáze designu je téměř kompletní. Partnerství mezi vládou a soukromými společnostmi znamená, že vláda zaplatí 50% nákladů.

Cliff Owiti, administrátor Keňské asociace pro obnovitelné zdroje energie, řekl, že tento krok bude chránit životní prostředí a sníží náklady na elektrickou energii. „Doufáme, že až bude v roce 2016 celý projekt kompletní, bude pocházet více než 50% vyrobené elektrické energie v Keni ze slunce. Již nyní jsme svědky investic do solární energie, jako je například továrna, která zde byla otevřena v roce 2011, vyrábějící solární panely.

Řekl, že bylo již přes 500 milionů dolarů investováno do solárních projektů v Keni. „Náklady spojené s hydroelektrárnami jsou velmi vysoké vzhledem k tomu, že jsou ovlivněny nízkými úrovněmi vody v hlavních přehradách. S vysokými investicemi do solární energie tak nebudeme svědky výpadků elektrické energie a ceny za elektřinu klesnou.

Germano Mwabu, profesor ekonomie na Univerzitě v Nairobi, řekl, že plán slunečních elektráren může mít dramatický dopad na ceny energií. „Až bude projekt kompletní, mohly by náklady na elektrickou energii klesnout až o 80%.

Země také plánuje výstavbu největší větrné farmy> v subsaharské Africe v blízkosti jezera Turkana, která by měla být funkční do roku 2015.

Keňa se v Africe řadí na 22. místo v množství produkované elektřiny a je 46. zemí světa ohledně výroby solární energie. Podle vládní agentury Energetické regulační komise by se Keňa mohla během následujících čtyř let zařadit na třetí místo v produkci solární energie.

 

Překlad článku Kenya to generate over half of its electricity through solar power by 2016
www.theguardian.com/environment/2014/jan/17/kenya-solar-power-plants

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat