Rubriky | Evropa

Tags |

Krym vytvořil vlastní námořnictvo [VIDEO]

Zveřejněno 02 března 2014 autorem FreePub

Ukrajinský námořní velitel přísahal věrnost krymskému lidu.

Kontraadmirál Denis Berezovskij, jmenovaný jako velitel ukrajinských námořních před pouhými dvěma dny, přísahal věrnost lidu na Krymu. Jeho přísahu přijal regionální premiér Sergej Aksyonov a oznámil vytvoření krymského námořnictva.

>> RT.com: Informace, které potřebujete vědět o zmatku na Krymu (v angličtině)

Já, Berezovskij Denis, přísahám věrnost krymskému lidu a zavazuji se jej chránit, dodržovat předpisy. Slibuji, že budu poslouchat rozkazy vrchního velitele Krymu a Sevastopolu,“ řekl Berezovskij, jak je vidět na videozáznamu.

Premiér regionu Sergej Aksyonov oznámil vytvoření krymských námořních sil a jmenoval Berezovského jejich velitelem.

Republika bude mít své vlastní námořnictvo, která bude pod velením kontraadmirála Berezovského,“ řekl Aksyonov v neděli novinářům.

Všichni vojáci námořnictva rozmístění v Sevastopolu mají rozkaz ignorovat veškeré příkazy přicházející z nových samozvaných orgánů Ukrajiny,“ prohlásil premiér. „Nevykonávejte žádné příkazy pomocí zbraní, dokud k tomu nedám své vlastní svolení.

Berezovskij byl jmenován šéfem ukrajinského námořnictva 28. února, ale po nedělním vývoji ho Rada bezpečnosti země zamítla a zahájila případ „velezrady“ za odevzdání svého sídla v krymské přístavu Sevastopol.

Prokuratura zahájila trestní řízení proti Denisovi Berezovskému na základě zákona 111: vlastizrada,“ řekla Viktoria Syumar, zástupce tajemníka Rady bezpečnosti. Jiný admirál, Sergey Hayduk, byl dosazen do čela námořnictva.

V ten samý den ukrajinské ozbrojené síly odeslané na Krym údajně přešly na stranu místní samosprávy.

Dnes většina ukrajinských ozbrojených sil rozmístěných na Krymu přešla na stranu orgánů Krymské autonomní oblasti. Přechod byl naprosto klidný, bez jediného výstřelu,“ řekl zdroj tiskové agentuře RIA Novosti.

Ruská média v sobotu také uvedla, že ukrajinská fregata námořnictva Hetman Sahaidachny odmítla plnit rozkazy z Kyjeva, přešla na ruskou stranu a vracela se domů z Adenského zálivu, plula pod ruskou námořní vlajkou.

Lidé na Krymu začali protestovat poté, co nová samozvaná vláda v Kyjevě představila zákon rušící používání jiných jazyků na oficiálních dokumentech na Ukrajině. Více než polovina krymské populace mluví rusky a používají pouze tento jazyk pro komunikaci. Obyvatelé oznámili, že chystají 30. března uspořádat referendum, které určí osud ukrajinské autonomní oblasti.

 

Překlad článku Crimea forms its own fleet as Ukraine Navy chief sides with region
rt.com/news/navy-chief-ukraine-crimea-485/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat