Krymští Tataři se cítí opuštěni Tureckem

Zveřejněno 28 listopadu 2014 autorem FreePub

Turecko se označovalo za neotřesitelného ochránce práv menšiny krymských Tatarů.

Dosud se však tato „mise“ nepřekážela obchodním zájmům s Ruskem, který je jedním z největších partnerů Turecka pro dovoz a vývoz.[1]

Prohlášení oficiálních obav však pokračuje. Při návštěvě turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu 10. listopadu v Kyjevě oznámil plány poslat neoficiální monitorovací misi na Krym, aby prošetřila tvrzení o porušování lidských práv krymských Tatarů.

Jde o první krok Ankary na podporu krymských Tatarů, kteří tvrdí, že trpí represemi a jsou umlčováni místními, de-facto pro-ruskými úřady v době od březnového připojení ukrajinského poloostrova k Rusku.

Celá populace krymských Tatarů byla deportována za sovětského vůdce Stalina do stepí střední Asie v roce 1944; polovina zahynula při namáhavé cestě. Zhruba 300 000 z nich se vrátilo na Krymu po pádu Sovětského svazu v roce 1991 a většina oponovala Ruska při pohlcení tohoto poloostrova letos na jaře.

Jejich opozice nebyla tolerována. Nejméně sedm krymských Tatarů aktivistů od května „násilně zmizelo nebo jsou nezvěstní,“ uvedla v říjnu organizace Human Rights Watch.[2] Dva další krymští Tataři bez zjevných politických vazeb také zmizeli a jeden byl později nalezen oběšený, to „přispívá k atmosféře strachu a nepřátelství na Krymu pro každého, kdo je pro Ukrajinu, včetně krymských Tatarů,“ píše se ve zprávě Human Rights Watch.

Mubeyyin Batu Altan, zakladatel Crimean Tatar Research and Information Center v New Yorku, řekl, že zatímco zprávy od turecké vyšetřovací mise jsou vítány, tak se mnozí v komunitě krymských Tatarů cítí opuštění, protože Turecko, která se dlouho stylizovalo jako obránce Tatarů, neudělalo víc.

Mysleli jsme si, že Turecko bude silnějším zastáncem krymských Tatarů, ale oni nechtějí ohrozit své miliardy a miliardy dolarů v podnikání s Ruskem a že neohrozí toto podnikání kvůli hrstce krymských Tatarů,“ řekl Altan. „A to je pro nás zklamáním.
 
Zatímco Spojené státy a Evropská unie ukládají neustále zvyšující se sankce vůči Moskvě kvůli připojení Krymu a podporu povstaleckých skupin na východní Ukrajině, Turecko dychtivě vykonává investiční dohody v ruských odvětvích, od zemědělství až po automobilové díly, uvádí ve zprávě jeden z korespondentů pro společnost Mergermarket.

Týden poté, co Rusko v srpnu oznámilo zákaz dovozu potravin ze Západu po dobu jednoho roku, popsal Rusko turecký ministr hospodářství Nihat Zeybekci „jako příležitost pro Turecko.

Měli bychom využít tuto silnou, dlouhodobou, stálou a firemní příležitost,“ řekl.

V září, v rámci této „příležitosti,“ podepsal turecký výrobce bot Yakupoğlu Deri Sanayi smlouvu za 100 milionů amerických dolarů (cca 2,2 miliard Kč) pro poskytnutí bot pro ruskou armádu. Ve stejném měsíci sdružení tureckých vývozců oznámilo nejisté plány pro téměř ztrojnásobení vývozu potravin do Ruska až na 3 miliardy dolarů (cca 66 miliard Kč) do roku 2015.

Krymský Tatar a aktivista Altan vidí dohodu o nákupu bot jako znak toho, kde leží priority Turecka.

Tito ruští vojáci mají na sobě turecké boty kopající a trestající krymské Tatary,“ řekl. „Z tohoto pohledu Turecko pro nás nemůže udělat nic jiného než co může mezinárodní společenství.

Turecké ministerstvo zahraničí nereagovalo na otázky o své politice vůči krymským Tatarům. Internetové stránky ministerstva nicméně popisují „vysokou úroveň ekonomických vztahů“ jako „nejdůležitější složku“ vazeb Turecka s Ruskem.

V jednu dobu Turecko zastávalo jiný názor. Osmanská říše, a pak turecká republika, se uplatňovala jako hlavní obránce turkických národů, včetně krymských Tatarů, napříč Eurasií; pozice, která přispěla k válce s carským Ruskem o Krym, Osmanskou říší kontrolované území, v 50. letech 19. století.

Jak Rusko zvýšilo svou nadvládu nad střední Asií a oblastí Černého moře na začátku 20. století, tak sen o politicky sjednoceném státu turkických národů vybledl.

Nicméně, a to zejména od pádu Sovětského svazu v roce 1991, je myšlenka rozšiřování politických, kulturních a sociálních vazeb s jinými turkickými etniky stále velmi populární, poznamenal Esref Yalınkılıçlı, analytik webu Eurasia a redaktor zpravodajství v turecké televizi TRT.

Vzhledem k tomu, že se Turci sami původně přistěhovali ze střední Asie, tak je posílení vazeb s těmito komunitami chápáno jako uctění své vlastní minulosti a identity, řekl Yalınkılıçlı

Ve svých srdcích a v tureckém vzdělávacím systému, je hrdost na Turky opravdu zdůrazněna a lidé by opravdu rádi, aby Turecko překonalo Kaspického moře, ale jsou si také vědomi toho, že to není reálné,“ řekl.

Geopolitická realita Turecka nyní obsahuje destabilizovaný Blízký východ a vlastní raketově rostoucí poptávku po energii, která je do značné míry závislá na Rusku.

Turecko v současné době dostává asi 10% své ropy a 50% svého zemního plynu z Ruska a s rychle rostoucí ekonomikou potřebuje stále víc. V roce 2013 mělo Turecko nejvyšší ceny energie pro spotřebitele mezi 34 členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD, a očekává se, že jeho poptávka po elektrické energii poroste o 7% ročně do roku 2020.

V této situaci má Turecko velmi málo prostoru k manévrování ohledně tlaku na Rusko v otázce krymských Tatarů, řekl Yalınkılıçlı.

Turecko může kritizovat, ale nejsem si jistý, jestli to může dělat hlasitě,“ řekl.

Krymští Tataři na tuto skutečnost rezignovali, uvedl Altan.

Problém krymských Tatarů bude dříve či později zapomenut, protože jsme takový malý národ a nemáme žádnou ekonomickou sílu,“ řekl. „Jsme silně závislí na akcích mezinárodního společenství; všechna opatření, která provádí, jsou vše, co je po nás k dispozici.

Překlad článku Crimean Tatars Feel Abandoned by Turkey
www.eurasianet.org/node/71111

Zdroje
[1]: Turecký statistický úřad – Foreign Trade Statistics, September 2014
[2]: Human Rights Watch – Crimea: Enforced Disappearances

Další informace
iDnes – Krymští Tataři žádají o pomoc Ankaru. Na Stalinův teror nezapomněli

Flag of the Crimean Tatar people

Obrázek: Národní vlajka Krymských Tatarů

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • hasal 1.12.2014 at 18.57

  Tataři se za války přidali k Němcům , Stalin neměl na vybranou !! Co chtějí Ttataři dnes ? Na Ukrajině jim rozhodně lépe nebude !!

 • Calembredaine 1.12.2014 at 7.53

  Podle původní smlouvy o převzetí správy nad Krymem mezi Vysokou portou a carským dvorem se má Krym v případě že ho Rusko jakýmkoliv způosbem „ztratí“ vrátit Osmanské říši, tedy nástupnickému Turecku. Proč se Tataři nehlásili v roce 1918, když si poloostrov nárokovali petljurovci? Nebo v roce 1954, když ho Pearlmutter „věnoval“ Ukrajnské SSR? Naposledny měli šanci v roce 1992, po rozpadu SSSR, kdy se Krym chtěl osamostatnit! Teď ať už jen drží hubu a krok …

 • irma 28.11.2014 at 20.54

  Krymští Tataři jsou potomci agresoru a otrokaru, kteri prohrali valku s Ruskem.
  Jsou to take potomci kolaborantu s Hitlerem, coz bylo pricvinou jejich deportace.

 • […] Krymští Tataři se cítí opuštěni Tureckem […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat