Rubriky | Ameriky

Kuba má nejmodernější lékařskou školu na světě

Zveřejněno 02 února 2014 autorem FreePub

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to řekl v úterý 28. ledna při návštěvě Havany.

Pan Ki-mun navštívil Latin American School of Medicine (ELAM) v kubánské Havaně, aby viděl projekt vyvinutý tímto komunistickým ostrovem, který vyškolil více než 11 tisíc lékařů z 123 zemí.

Pan Ki-mun byl na oficiální návštěvě a je pozván na druhý summit Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) od Dr. Rafaela Gonzaleze Ponce de Leóna, rektora této instituce, a od kubánského ministra zdravotnictví Dr. Roberta Moralese Ojedy.

Školení lékařské vědy a vědomí je funkcí této školy,“ řekl děkan školy ELAM generálnímu tajemníkovi OSN a pokračoval s vysvětlením, jak funguje vzdělávací program jeho školy. V současné době tam studuje 1015 studentů v devíti stupních a více než 20 000 absolventů pracuje po celém světě.

Generální tajemník OSN ocenil Kubu jako „geniální v oblasti zdraví pro svět a že je v popředí kooperace jižní polokoule.“ Dodal: „Viděl jsem v různých společenstvích jeden společný faktor: kubánští lékaři nebo lékaři vyškolení na Kubě, pomáhali tam zachraňovat životy.

Kuba má za sebou dlouhou historii spolupráce. Kubánští lékaři přichází jako první a odchází jako poslední. Kuba může učit svět o svém zdravotnickém systému založeném na primární péči s významnými úspěchy, jako je nižší úmrtnost a zvýšení průměrné délky života,“ řekl.

Kuba nám dává lekci solidarity a štědrosti, podotkl. „My všichni jsme jeden, bratři a lidé. Lidské zdraví musí přestat být výsadou několika málo lidí, aby se stalo zákonem pro všechny,“ zdůraznil. Pan Ki-mun také poblahopřál studentům školy ELAM, kterou označil za „nejmodernější lékařskou školu na světě.

Zdraví a léčba nemocí, kterým se dá předejít, je jedním z hlavních cílů OSN a prioritou pro záchranu životů. To je to, co dělá Kuba zde a po celém světě,“ poznamenal.

Škola ELAM se objevila v roce 1998, kdy hurikány George a Mitch zasáhly několik zemí Latinské Ameriky a Karibiku, zanechaly po sobě více než 30 tisíc mrtvých. Kubánští lékaři pak odešli do nejpostiženějších oblastí. Následně začala škola ELAM školit lékaře z různých zemí, čímž Kuba poskytla pomoc chudým a vzdálený, oblastem světa.

 

Překlad článku Ban Ki-Moon: Cuba has the most advanced medical school in the world
english.pravda.ru/health/30-01-2014/126727-ban_ki_moon_elam-0/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat