Rubriky | Ameriky, Evropa

Tags | , ,

Moskva: Kyjev a jeho západní sponzoři vyvolávají krveprolití

Zveřejněno 03 května 2014 autorem FreePub

Kyjevská vláda a její západní spojenci nesou plnou odpovědnost za nedávné krveprolití na Ukrajině.

Informaci pronesl mluvčí ruského prezidenta a dodal, že je nyní nemožné přesvědčit lidi v oblasti, aby se vzdali zbraní, protože jsou jejich životy v ohrožení.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov vydal oficiální prohlášení po tragických událostech v Oděse, kde 39 protivládních aktivistů zemřelo při požáru v domu odborů poté, co byla budova zapálen pro-kyjevskými radikály. Někteří proti-kyjevští demonstranti uhořeli, zatímco jiní se udusili nebo vyskočili z okna, uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra.

Peskov vyjádřil jménem prezidenta Vladimira Putina hlubokou soustrast rodinám těch, kteří zemřeli při tragédii, a řekl, že vláda v Kyjevě a Západ mají krev na svých rukou.

Úřady v Kyjevě nesou nejen přímou odpovědnost, ale jsou také spoluviníky této trestné činnosti. Jejich ruce jsou až po lokty v krvi,“ řekl Peskov.

Řekl, že tragédie v Oděse byla produktem „schvalování těch, kteří se považují za orgány v Kyjevě.

Nechali extrémisty a radikálovy upálit neozbrojené lidi zaživa. Zdůrazňuji, že tito lidé nebyli ozbrojení.“

Peskov odsoudil postoj přijatý ve Washingtonu a řady evropských zemí jako motivovaný cynismem.

Je to nejvyšší projev cynismu. Lidé, kteří ospravedlňují tuto trestnou činnost, jsou stejní jako ti, kteří neumožnili legitimnímu prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovyčovi zavést v zemi pořádek,“ řekl Peskov s odkazem na speciální operace, které se uskutečňují na východní části Ukrajiny na rozkaz kyjevské vlády.

Poslední eskalace bojů na východní Ukrajině znemožnila jakémukoliv národu přesvědčit lidi v regionu, aby se vzdali zbraní, protože jsou jejich životy v ohrožení, řekl Peskov.

Navzdory řadě pokusů o podporu dialogu zasáhlo Rusko proti provokaci nejen z Kyjeva, ale i ze strany západních sponzorů,“ řekl a zdůraznil, že Rusko samo o sobě nemůže najít řešení současného konfliktu.

S odkazem na volby na Ukrajině, které proběhnou tento měsíc, Peskov řekl, že vyhlídky na takové hlasování jsou „absurdní,“ zatímco v zemi pokračuje násilí.

Mluvčí prezidenta v pátek oznámil, že Kyjev účinně zničil poslední zbytky naděje pro zavedení Ženevské dohody o de-eskalaci ukrajinské krizi rozpoutáním „trestné činnosti“ na východní Ukrajině. Rusko pohlíží na operaci jako na zločin a vyzvalo ukrajinskou vládu, aby nepoužívala sílu proti neozbrojeným civilistům.

Nicméně EU a USA podporují operace kyjevské vlády. Americký prezident Barack Obama ji nazval jako „krok k obnovení pořádku,“ zatímco šéf zahraniční politiky EU Catherine Ashton řekla: „Státní monopol na legitimní použití násilí je třeba respektovat.

„Naši kolegové na Západě se v podstatě snaží ospravedlnit velké množství vražd, kterých jsme svědky,“ řekl Peskov a nazval prohlášení Ashtonové jako „monstrózní“.

Na otázku, jak bude Rusko reagovat na stupňující se konflikt na Ukrajině Peskov řekl, že v současné době není schopen odpovědět na tuto otázku.

Je to pro nás neznámé území,“ řekl prezidentský mluvčí a dodal, že ruská vláda získala tisíce hovorů z jihovýchodní Ukrajiny žádající Moskvu pomoc.

Zoufalí lidé nám volají a žádají o pomoc. Drtivá většina chce ruskou pomoc,“ řekl Peskov. „Všechny tyto hovory jsou hlášeny prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Foto: Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Překlad článku Moscow: Kiev and its Western sponsors provoke bloodshed, are directly responsible
rt.com/news/156596-moscow-kiev-bloodshed-responsible/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat