Rubriky | Asie a Pacifik

Kyrgyzstán a zákon o „zahraničních agentech“ ve stylu Ruska

Zveřejněno 02 prosince 2014 autorem FreePub

Kyrgyzstán musí chránit sám sebe před arabskými islamisty a Američany milující gaye. To říkají příznivci zákona, který by kladl překážku mnohým nevládním organizacím a – stejně jako ruský zákon přijatý v roce 2012 – onálepkoval aktivisty financované ze zahraničí jako „zahraniční agenty“.

Kyrgyzstán má v současné době nejčinorodější občanskou společnost ve střední Asii. Ale kritici tohoto zákona mají pocit, že s rozšiřujícím se vlivem Ruska a s kyrgyzskými zákonodárci zdánlivě dychtivými potěšit Moskvu, se zavírají dveře svobodě projevu a dalším občanským svobodám. I když tento konkrétní návrh zákona neprojde, tak další legislativní změny dál odseknou základní práva, říkají. V posledních týdnech například Státní výbor pro národní bezpečnost (GKNB) stíhal místního bojovníka proti mučení a pronásledoval americký watchdog Freedom House za pouhou distribuci ankety s citlivými otázkami.

Zákonodárce Nurkamil Madaliev – jeden ze sponzorů zákona, který slibuje hlasování v parlamentu v prosinci – tvrdí, že stávající právní předpisy upravující činnost neziskových byly přijaty v roce 1999 – v době, kdy byl Kyrgyzstán příliš otevřený světu.

Tehdy byl unipolární světový řád, Spojené státy byly dominantní zemí a nyní vidíme, že je tento řád nespravedlivý. Ne všechny finanční prostředky, které financují činnost neziskových organizací v Kyrgyzstánu, jsou zaměřeny na vytváření příznivé situace,“ řekl Madaliev pro EurasiaNet.org.

Madaliev uvádí, že jeho legislativní změny by pomohly chránit národ před dvěma existenčními hrozbami: islámským extrémismem financovaným bohatými Araby Perského zálivu a úsilím některých Západem financovaných organizací vzdělávající mladé Kyrgyzy o právech gayů a reprodukčním zdraví.

Právní analytik Sheradil Baktygulov tvrdí, že základní cíl zákona je oslabit kontrolu státní moci: úředníci by mohli použít zákon, tvrdí Baktygulov, k provádění osobních mstí proti kdysi prosperující kultuře watchdogů.

Mohou říct [neziskovce]: ‚Pokud to neuděláte to nebo tamto, skončíte,‘“ vysvětluje Baktygulov.

Dinara Oshurahunova, ředitelka Koalice pro demokracii a občanskou společnost (Coalition for Democracy and Civil Society), vidí za tímto zákonem ruské ruce a tvrdí, že by pohřbil organizace, jako je ta její, díky byrokratickým požadavkům na podávání zpráv.

Rusko by rádo chtělo mít zde svou politiku a vládu. Nás stát neumí ochránit nás nebo otevřenost, kterou jsme měli předtím. Nebo nechtějí,“ tvrdí Oshurahunova.

Někteří úředníci lobbovali proti tomuto zákonu. Během parlamentní rozpravy 24. listopadu úředník ministerstva spravedlnosti uvedl, že je tento zákon zbytečný a vytvořil by nákladnou vrstvu byrokracie, kterou si stát nemůže dovolit. Poslanci na něj křičeli.

Zástupci místních a mezinárodních nevládních organizací se také vyjádřili proti této iniciativě během jejího jednání. Zasedání vyústilo v přijetí nezávazného doporučení odložit toto opatření.

Zákon je „příliš vágní,“ řekla mluvčí parlamentu Asiya Sasykbaeva, která byla prominentní aktivistkou před tím, než vstoupila do politiky. Sasykbaeva se také obává, že zákon bude použit k umlčení kritiky vlády. Říká, že nálepka „zahraniční agent“ záměrně evokuje náladu připomínající stalinistický teror ve 30. letech 20. století, kdy byly miliony lidí popraveny nebo poslány do pracovních táborů jako údajní nepřátelé státu.

Ale neziskové organizace nejsou bez viny. „Někdy přehánějí a dělají to neprofesionálně,“ řekla Sasykbaeva a popsala konflikty mezi několika neziskovými organizacemi, kterým se dalo vyhnout. „A kvůli těmto třem nebo čtyřem neziskovkám ostatní trpí.

V Biškeku se vedou kvůli této legislativě žhavé diskuze ohledně otázek týkajících se vlivu Mosky na zákonodárce. Město je prosyceno drby o nákupu poslanců, místních médií a dokonce celých ministerstvem ze strany Kremlu.

Madaliev připouští, že je jeho zákon založen na tom ruském, ale popírá, že by Moskva tlačila na něj nebo jeho kolegy či je koupila. „Tento konkrétní návrh zákona nám dává možnost odolávat vlivu všech zainteresovaných stran, včetně Ruska,“ trval na svém Madaliev.

V průběhu příštího měsíce se očekává, že parlament schválí změny desítek zákonů a regulací, jak se Kyrgyzstán připravuje na vstup do Eurasijské ekonomické unie (EEU).

Jeden opozičně smýšlející politik zvažuje kandidovat v parlamentních volbách příští rok a tvrdí, že „strach z ruského vlivu během voleb je velkým faktorem,“ proč se zákonodárci snaží podpořit vstup do EEU. Popisuje parlament naplněný patolízaly bojící se Moskvy. „Naši zákonodárci si myslí, že tyto zákony nic neznamenají. Myslí si, že to není vážné, ale je,“ uvedl politik.

Obrázek: Vlajka Kyrgyzstánu

Argumenty, že Rusko jedná nekale, jsou podpořeny negativními články v místním tisku, který používá ruský trop pro zaměření se na Amerikou financované neziskovky. A video nyní obíhající po internetu je ve svých obviněních a narážkách podobné klamným odhalením, která jsou vysílána v ruské televizi řízené státem. Video pojmenované „Trojský kůň“ obviňuje Washington z používání neziskovek pro rozdmýchávání revolucí po celém světě a z ohrožování stability Kyrgyzstánu ve stylu Ukrajiny. U násilných válečných záběrů se objevují jména jako Freedom House, USAID, Human Rights Watch, místní Soros Foundation a další jako přední organizace sloužící americké vládě pro její zločinné záměry měnit režimy a zničit suverénní státy.

Jsme napadání Ruskem financovanými skupinami a naše vláda jen mlčí. Je velmi naivní doufat, že nás ochrání. Ale říkám – po nás budete na řadě a nebude nikdo, kdo vás ochrání,“ řekla Oshurahunova.

Obtěžování organizace Freedom House ze strany státní policie „nás velmi znervózňuje,“ řekl vyhoštěný ředitel jiné nevládní organizace. Několik vedoucích představitelů neziskovek si také stěžuje, že má americká ambasáda problémy zajistit víza pro zahraniční personál Amerikou financovaných neziskovek. „Nechali nás postarat se o sebe,“ uvedl vyhoštěný. Americká ambasáda nereagovala na žádost o komentář.

Oshurahunova věří, že zákon o „zahraničních agentech“ nakonec nebude přijat. Cítí, že regulační opatření neziskových organizací spolu s proti-homosexuální legislativou, která má mnohem větší šanci na přijetí, jsou rozptýlení, aby se udržely civilní watchdogy zaneprázdněné, zatímco parlament v tichosti schválí stohy právních předpisů EEU.

Mění mnoho zákonů, aby byly v souladu s předpisy Eurasijské unie a dělají top bez jakékoli diskuze. Mění zákony o mírových setkáních, mění zákony o svobodných médiích. Tvrdí nám, že je to jen o ekonomice, ale berou nám naše občanská práva,“ řekla Oshurahunova.

Překlad článku Kyrgyzstan Debates Russian-Style “Foreign Agents” Law
www.eurasianet.org/node/71131

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • […] Kyrgyzstán a zákon o „zahraničních agentech“ ve stylu Ruska […]

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat