Rubriky | Svět

Tags |

Lucidní snění lze vyvolat pomocí elektrického proudu

Zveřejněno 19 května 2014 autorem FreePub

Průkopnický objev může pomoci spícím lidem ovládat své sny.

Ovládání snů lze dosáhnout pomocí elektrického proudu zavedeného do mozku, uvádí studie zveřejněná v on-line časopise Nature Neuroscience.[1]

Výsledek se nazývá lucidní snění, což znamená, že si spící člověk uvědomuje, že sní a může tak své sny ovládat.

Použití elektrického proudu na mozek umožňuje vyvolat mozkové vlny na určité frekvenci, které vyvolávají lucidní snění – mezistupeň mezi dvěma formami vědomí.

Lucidní sny se nachází mezi REM spánkem a bdělostí. Jde o speciální stav, který je u lidí považován za jedinečný.

Speciální laboratorní testy zahrnují 27 dobrovolníků (15 žen a 12 mužů ve věku od 18 do 26 let), studie byla vedená psycholožkou Ursula Voss z Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu.

Dobrovolníci strávili až čtyři dny ve spánkové laboratoři a přístroj TACS (transkraniální stimulace střídavým proudem), který spouští elektrický proud tvořený dvěma malými krabičkami s elektrodami, které jsou umístěny vedle lebky.

Přístroj používá na frontální a temporální oblasti, které se nachází na přední horní a boční části mozku, informovala agentura AFP.

Na dobrovolníky byl při spánku použit přístroj TACS a po probuzení uvedli, že zažili lucidní snění.

Jejich sny byly doprovázeny elektrickou aktivitou zvaná gama vlny, které se spojují s lucidním snění.

Tyto mozkové vlny jsou obvykle spojeny s výkonnými funkcemi, jako je myšlení vyššího řádu, povědomí o duševním stavu, ale nevyskytují se v REM fázi spánku.

Navzdory objevu si Voss nemyslí, že lze zařízení na lucidní snění zařízení využít komerčně, protože tyto přístroje v současné době „nefungují dobře,“ řekla agentuře Reuters. Navíc by taková činnost měla být vždy sledována zdravotníky.

Nicméně tato technologie by mohla pomoci lidem, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou, což je stav, který zahrnuje noční můry.

Učili by se, jak ovládat svůj sen,“ řekla Voss, tito pacienti by mohli mít snížený emocionální dopad a začít se zotavovat.

Zdroje
[1]: Nature Neuroscience – Induction of self awareness in dreams through frontal low current stimulation of gamma activity

Překlad článku Nighttime dreams may be controlled by sleeper through electrical current
rt.com/news/158404-sleep-control-dreams-study/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat