Mezinárodní měnový fond jde do války na Ukrajině

Zveřejněno 08 května 2014 autorem FreePub

MMF schválil Ukrajině půjčku 17 miliard dolarů. První 3 miliardy dolarů by měly dorazit tento týden.

Je důležité určit podmínky této „půjčky“ ve stylu mafie. Schéma je neoddělitelně spjato s nechvalně známou politikou Mezinárodního měnového fondu – „strukturální úpravy“ jedna-velikost-pro-všechno – tu znají stovky milionů lidí od Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie po jižní Evropu.

Měniči režimu v Kyjevě to řádně splnili, spustili nevyhnutelný balíček úsporných opatření – od zvyšování daní a zmrazení důchodů přes 50% nárůst ceny zemního plynu, který vytápí ukrajinské domácnosti. „Ukrajinský lid“ nebude letos v zimě schopen zaplatit své účty.

Jak se očekávalo, obrovský úvěr není ve prospěch „ukrajinského národa.“ Kyjev je v podstatě v bankrotu. Věřitelé se pohybují od západních bank po Gazprom – kterému dluží ne méně než 2,7 miliardy dolarů (cca 53 miliard Kč). „Úvěr“ půjde na splácení dluhu věřitelům; a to nezmiňuji, že 5 miliard dolarů je vyčleněno pro platby – jak jinak – předchozí půjčky od MMF. Je samozřejmé, že řada těchto finančních prostředků půjde do kapsy -ve stylu Afghánistánu – aktuální bandě oligarchů ve vládě v Kyjevě.

Mezinárodní měnový fond již varoval, že je Ukrajina v recesi a může být nutné zvětšit půjčky na 17 miliard dolarů (cca 335 miliard Kč). Newspeak Mezinárodního měnového fondu to kvalifikuje jako „významné překalibrování programu.“ To se podle MMF stane podle, pokud Kyjev ztratí kontrolu nad východní a jižní Ukrajinou – to je něco, co již probíhá.

Východní Ukrajina je průmyslové srdce země -má nejvyšší HDP na obyvatele a je domovem klíčových továren a dolů, především v Doněcké oblasti, který se zdá do značné míry mobilizovat proti neofašistickým / neonacistickým měničům režimu v Kyjevě. Pokud je aktuální vzplanutí přetrvá, znamená to, že průmyslový vývoz a daňové příjmy budou klesat.

Takže tady je recept MMF pro partu oligarchů – někteří z nich aktivně financovali milice Pravého sektoru: Tak dlouho, co budete čelit populárnímu povstání na východní a jižní Ukrajině, budete dostávat peníze od MMF.

Chceme, abyste zaútočili

Mezitím mladistvá delikventská škola diplomacie Obamovy administrativy má svůj cíl: plán vlákat Moskvu do „útoku.“ Výhody by byly obrovské. Washington by zničil jednou provždy vznikající strategické partnerství mezi EU, zejména Německa, a Ruska, jako součást organické interakce mezi Evropou a Asií; udržel Evropu trvale pod palcem Ameriky; a nakoplo NATO po ponížení v Afghánistánu.

Nejsou mladiství delikventi jen tak pro nic za nic. Přesto tento geniální plán zapomíná na klíčovou komponentu: dostatek vojáků, kteří budou ochotní dodržovat nařízení Kyjeva. Měniči režimu rozpustili federální pořádkovou policii Berkut. Velká chyba – nyní jsou nezaměstnaní a podporují federalizaci Ukrajiny.

Ti, které ministerstvo pravdy nazývá v médiích Západu „pro-ruskými separatisty,“ jsou ve skutečnosti ukrajinští federalisté. Nechtějí se rozdělit. Nechtějí se připojit k Ruské federaci. Chtějí federalizovanou Ukrajinu se silnými a autonomními provinciemi.

Mezitím v zemi plynovodu…

Washington se aktivně modlí, aby konfrontace mezi EU a Ruskem na poli plynu vymkla kontrole. Zemní plyn bude činit 25 % potřeb EU do roku 2050. Od roku 2011 je Rusko dodavatel číslo jedna, předběhlo i Norsko a Alžírsko.

Byrokraty zamořená Evropská komise (EK) nyní soustředí své útoky na na plynovod South Stream od Gazpromu – jehož výstavba začne v červnu. Evropská komise trvá na tom, že již uzavřené dohody mezi Ruskem a sedmi zeměmi EU jsou v rozporu se zákony EU (jak to, že to nezjistili dřív?). Evropská komise by ráda, kdyby se tento plynovod dostal do područí „Evropy“, ne Gazpromu.

Tohle záleží na vážné diplomacii a vnitřní politice různých států Evropské unie. Například Estonsko a Litva jsou závislé na 100 % na Gazpromu. Některé země, jako je Itálie, dováží více než 80 % své energie; jiné země, jako je například Velká Británie, jen 40 %.

Je to jakoby se EK náhle probudila ze své obvyklé strnulosti a rozhodla se, že je South Stream politický fotbal. Günther Oettinger, komisař Evropské komise pro energii, troubil na roh předpisů pro volnou soutěž s názvem „třetí energetický balíček“ – který v podstatě vyžaduje po Gazpromu, aby otevřel South Stream společně s jinými dodavateli. Moskva podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO).

Důsledná aplikace nedávno objeveného práva EU je jedna věc. Fakta jsou druhá věc. South Stream může stát až 16 miliard eur (cca 438,5 miliard Kč) – ale bude postaven, i kdyby měl být financován ze státního rozpočtu Ruska.

Navíc Gazprom jen v roce 2014 podepsal další nabídky s německými, italskými, rakouskými a švýcarskými partnery. Italská firma ENI a francouzská firma EDF jsou partnery od začátku. Německo, Itálie, Bulharsko, Maďarsko a Rakousko jsou hodně zapojeni do projektu South Stream. Není divu, že žádná z nich nechce další sankce vůči Rusku.

Pokud jde o jakékoli podstatné krok ze strany EU, najít nové zdroje je proces, který by měl trvat několik let – měl by zahrnovat nejlepší možné alternativní zdroje, včetně Íránu, za předpokladu, že se uzavře v letošním roce jaderná dohoda s P5+1. Dalším možným zdrojem je Kazachstán, který vyváží méně, než by mohl, ale je nadále problémem kvůli nedostatečné infrastruktuře.

Takže jsme zpět u ukrajinské tragédie. Moskva neprovede invazi. Proč taky? Strukturální úpravy ze strany MMF zdevastují Ukrajinu více než válka; většina Ukrajinců může dokonce skončit tak, že bude prosit Rusko o pomoc. Berlín si neznepřátelí Moskvu. Takže rétorika Washingtonu s cílem „izolace“ Ruska se právě odhalila jako to, co je: kriminalita mladistvých.

Takže Impériu chaosu zbývá jediné – modlit se, aby se chaos šířil napříč Ukrajinou a tak oslabit energii Moskvy. A to všechno proto, že je establishment Washingtonu naprosto vyděšený ze vznikající síly v Eurasii. Nejde o jednu sílu, ale o dvě – Rusko a Čína. A co hůř: obě mezi sebou strategicky spolupracují. A ještě hůř: usilují o integraci Asie a Evropy. Tak neváhejte si představit bandu ve Washingtonu jako skupinu rozhněvaných starců syčících jako mladiství delikventi: „Nemám tě rád. Nechci s tebou mluvit. Chci, abys zemřel.“

Prohlášení a názory vyjádřené v tomto článku jsou výhradně názory autora a nemusí nutně představovat názory RT.

Autorem článku je Pepe Escobar – korespondent pro Asia Times/Hong Kong a analytik RT a TomDispatch, častý přispěvatel webů a rozhlasových pořadů od USA po východní Asii.

Obrázek: Logo Mezinárodního měnového fondu.

Překlad článku The IMF goes to war in Ukraine
rt.com/op-edge/157308-ukrainian-crisis-imf-loans/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • XXX 9.5.2014 at 16.54

    A tak preco by aj nie. Z tej pozicky vyplatia sami seba a svoje aktiva ktore maju na Ukrajina a ako bonus pozicka zostane na ramenach MMF. Ako bonus skupia v ramci zachrany menom privatizacia strategicke podniky na Ukrajine kedze Ukrajina ich nebude schopna dalej sama financovat a maju vystarano.Samozrejme vsetko zaplatia ludia vo forme dani a zvysovania poplatkov od plynu az po potraviny.Tak to chodi.Hlavne v statoch vychodneho bloku.Jediny kto im v tom moze urobit skrt je Rusko ktore by obsadilo Ukrajinu a ich pozicka by zostala v pecku. Aj z toho dovodu si MMF pockalo pokial NATO a USA rozmiestna vojenske jednotky v okol Ukrajiny a az potom rozhodlo o pozicke.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat