Rubriky | Svět

Monsanto připravuje geneticky modifikovanou pšenici

Zveřejněno 17 ledna 2014 autorem FreePub

Biotechnologický gigant Monsanto učinil velké pokroky při vývoje pšenice odolné vůči herbicidům.

Monsanto nedávno oznámilo, že by mohlo mít první pšenici svého druhu připraveno pro zemědělství během pár let.

Geneticky modifikovaná pšenice není právně schválena nikde na světě, ale Monsanto se již několik let snaží protlačit ji na trh, aby vydělalo peníze. Technologický ředitel v Monsantu si myslí, že dle výzkumu je společnost na správné cestě.

Pšenice od Monsanta by byla, stejně jako ostatní GMO plodiny této společnosti, odolná vůči herbicidu Roundup, který také pochází od Monsanta.

Z celkového pohledu trhu je obilná a pšeničný průmysl – konkrétně obchod s pšenicí – zůstává velmi zajímavý a podporuje biotechnologický pokrok,“ řekl technologický ředitel Monsanta Robb Fraley během minulého týdne, uvedl web Baking Business.

Pšeniční farmáři jsou také kukuřiční a sójoví farmáři, pochopí výhody této technologie, jak budeme dělat i nadále pokroky,“ dodal Baking Business.

Jsme stále několik let od uvedení tohoto produktu na trh,“ dodal Fraley.

Monsanto začalo s testovacími poli v roce 1998, ale ukončilo tuto činnost v roce 2005 po zjištění, že kmen této pšenice nebyl zcela připraven k vypuštění.

Jak uvedla RT.com, Monsanto také nedávno oznámilo, že prodej sójových bobů odolných vůči Roundupu vzrostl o 16% během čtvrtletí končícího 30. listopadu 2013.

Analytik Michael Cos z Piper Jaffray Cos řekl pro Bloomberg News, že GMO sója „se ukáže být největším tahounem co se týče zisku“ pro Monsanto v následujících dvou letech.

Pokud si Monsanto udrží stávající kurz, bude i nadále muset řešit omezení vůči GMO pšenici v USA i v zahraničí. Monsanto se stala středem biotechnologického skandálu, když se na farmě v Oregonu objevily zbytky její GMO pšenice, přestože tuto pšenici přestalo Monsanto testovat před deseti lety. Po této zprávě zakázalo japonské ministerstvo zemědělství dovoz pšenice z USA.

Mnoho dalších zemí zakázalo dovoz GMO, Čína nedávno odmítla nejméně pět zásilek americké kukuřice kvůli obavám, že by mohla být kontaminována biotechnologickou odrůdou kukuřice.

 

Překlad článku Monsanto readies first-ever GMO wheat
rt.com/usa/monsanto-gmo-wheat-crop-648/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat