Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Monsanto hrozí žalobami na americký stát Vermont

Zveřejněno 15 června 2014 autorem FreePub

Zákonodárci ve Vermontu se snaží regulovat etikety potravin.

Zákazníci by tak poznali, které potraviny jsou vyrobeny z geneticky modifikovaných plodin. Zemědělský gigant Monsanto však vyhrožuje, že v kvůli tomu sáhne po žalobách na stát Vermont.

Pokud diskutovaný zákon H-722 (VT Right to Know Genetically Engineered Food Act) projde Kongresem, tak budou muset výrobci označovat výrobky, které jsou vyrobeny částečně nebo zcela z geneticky modifikovaných organismů. Tyto lidmi modifikované plodiny jsou ochrannou známkou miliardové korporace Monsanto. V minulosti Monsanto vynaložilo hodně, aby se udrželo na místě číslo jedna v americkém zemědělství.

Monsanto začalo bláznit kvůli návrhu zákona značení GMO potravin, což by korporaci také znemožnilo označovat své produkty jako „přírodní“, „přírodně vyrobené“, „přírodně vypěstované“, protože to tak ve skutečnosti není. Zdá se, že je pro společnost důležitější vydělávání peněz, než informování zákazníků, co ve skutečnosti konzumují.

Firma Monsanto uvedla, že bude žalovat zákon H-722, pokud bude schválen. Nyní ve strachu z možné žaloby se zákonodárci ve Vermontu drží výsledků hlasování. Co se týče historie, pak je spíše pravděpodobné, že Monsanto vyhraje další bitvu.

Monsanto není cizincem, co se týče amerického právního systému, nutilo postupně konkurující si farmy, aby byly zavřeny nebo koupeny pomocí žalob. Mezi roky 1997 a 2010 právní tým Monsanta podal téměř 150 žalob proti samostatně hospodařícím zemědělcům, často kvůli obvinění, že se patentovaná GMO semena Monsanta dostala na jejich farmy bez licence.

Tyto farmy byly často neschopny bojovat proti právníkům Monsanta. Asociace Organic Seed Growers and Trade Association se letos pokusila dostat Monsanto k soudu, ale soudce federálního okrskového soudu v Manhattanu nevyslyšel jejich prosbu. Asociace se proti tomu poté odvolala.

Bez ohledu na odvolání této asociace dělá Monsantoi vlny ve Vermontu, kde doufá, že bude nadále produkovat GMO produkry a cpát je konzumentům bez varování.

Další informace
– Reuters: U.S. food makers sue to stop Vermont’s GMO labeling law
– GMA: GMA Files Lawsuit to Overturn Vermont’s Unconstitutional Mandatory GMO Labeling Law

Překlad článku Monsanto threatens to sue the entire state of Vermont
rt.com/usa/monsanto-sue-gmo-vermont-478/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat