Rubriky | Ameriky

Monsanto je obviňováno za mizení motýlů

Zveřejněno 04 února 2014 autorem FreePub

Vědci i nadále sledují snižování počtu jedinců severoamerického motýla monarchy.

Jeden výzkumník si myslí, že našel hlavní důvod, proč je tento druh motýlů v nebezpečí: herbicid Roundup od Monsanta.

Ve středu Světový fond na ochranu přírody oznámil, že loňská migrace těchto motýlů – z Kanady a USA do Mexika – byla nejmenší od doby, kdy ji vědci v roce 1993 začali sledovat. V listopadu byli motýli k nalezení na pouhých 0,6 hektarech lesa Biosférická rezervace monarchy stěhovavého, jde tak o pokles o více než 43% oproti předchozímu roku.

V roce 1996 tento hmyz pokrýval rozlohu 18 hektarů. Část tohoto poklesu lze přičíst nelegální těžbě dřeva v Mexiku, která zdecimovala přirozené prostředí motýlů, stejně tak jsou na vině stoupající teploty, které ohrožují vysycháním vajíčka monarchů a zabraňují tak vylíhnutí.

Nicméně nyní bioložka Karen Oberhauser z University of Minnesota označila za viníka také využívání herbicidu Roundup od Monsanta.

Podle Oberhauser ničí Roundup hlavní zdroj potravy monarchů – plevel s názvem milkweed, který se běžně vyskytuje v celé Severní Americe. Zemědělský průmysl se rozvíjel a zemědělci efektivně eliminovali tento plevel, aby maximalizovali růst plodin. Bioložka byla schopná s tímto děním sledovat paralelní pokles populace motýlů monarch.

Pro web Slate.com Oberhauser uvedla, že se populace plevele milkweed po celém středozápadě USA zmenšila o 80% a populace motýlů se během toho zmenšila o stejný počet procent. Některé státy, jako je Iowa, přišly o více než 98% plevele milkweed – plevel dokonce neroste už ani na okraji zemědělské půdy. Mizení tohoto zdroje potravy představuje obrovské riziko pro přežití motýlů monarcha.

Je to jediná věc, kterou jsme byli schopni korelovat s klesajícím počtem motýlů monarcha,“ uvedla pro Slate.com.

Monsanto však uvedlo, že jeho herbicid není jediným důvodem úbytku počtu motýlů. Firma citovala studie, které ukázaly, že populace motýlů v Michiganu a New Jersey neklesají. Vědci však tyto studie odmítli s tím, že jde o oblasti, kde stále ještě milkweed převládá.

Monsanto se dostalo pod palbu argumentů již dříve – kvůli dopadům svých chemikálií orientovaných na zemědělství. Jak RT.com minulý rok uvedla, některé studie spojují hlavní složku Roundupu – glyfosát – s onemocněními, jako je rakovina, autismus a Alzheimerova choroba. Navzdory těmto zjištěním se Agentura pro ochranu životního prostředí rozhodla zvýšit povolený limit této látky používané na zemědělské plodiny.

Mezitím další zpráva z října zjistila jasnou souvislost mezi pesticidy od Monsanta a řadou chorob v Argentině, včetně zvýšeného rizika rakoviny a problémů se štítnou žlázou a k tomu navíc vrozené vady.

 

Překlad článku Monsanto blamed for disappearance of monarch butterflies
rt.com/usa/monsanto-roundup-monarch-butterflies-483/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat