Rubriky | Ameriky

Tags |

Monsanto oznámilo vysoké zisky a expanzi po Latinské Americe

Zveřejněno 13 ledna 2014 autorem FreePub

Biotechnologický gigant Monsanto oznámil ve středu růst akcií o více než 2%.

Společnost uvedla, že za čtvrtletí končící 30. listopadu 2013 utržila 368 000 000 amerických dolarů, tedy 69 centů na akcii. O rok dříve firma vydělala za stejné období pouhých 339 000 000 dolarů, uvedla agentura Associated Press.

Agentura AP dodala, že celkové příjmy Monsanta vzrostly v posledním čtvrtletí o 7% na celkových 3,1 miliard dolarů (cca 62 miliard Kč). Analytikové z FactSet předvídali cenu za akcii pouhých 64 centů, tedy tržbu zhruba 3,069 miliard dolarů.

Podle generálního ředitele Monsanta se očekává v roce 2014 další růst této společnosti.

Experti tvrdí, že dalších zisků může Monsanto dosáhnout díky semenům své geneticky modifikované sóji Intacta. Semena Intacta jsou geneticky modifikovaná tak, aby vydržela postřik herbicidem Roundup, který také produkuje Monsanto, a odolala tak napadení housenkami. Ve středu Monsanto oznámilo, že prodej sóji vzrostl o 16% v průběhu nedávno uzavřeného čtvrtletí a to až o 267 milionů dolarů.

Monsanto očekává, že semena Intacta pokryjí zhruba 1,2 milionů hektarů v Brazílii v letošním roce a nakonec zrhuba 40 milionů hektarů v Brazílii a Argentině dohromady. Jinde má však může mít Monsanto celkem smůlu – orgány v Německu, Francii a Itálii navrhují národní zákaz GMO. Více než tucet národů Evropské unie vyžaduje značení geneticky modifikovaných produktů na obalech. Zambie, Benin a Srbsko se shodly na úplném zákazu GMO.

Dokonce i Čína, kde byly nedávno zamítnuty dovozy GMO z USA, se loni v červnu dohodla na schválení sóji Intacta. Prezident generální obchodní ředitel Monsanta Brett Bergmann po řekl, že je to pro firmu „významný mezník“ a „ukazuje další vlnu inovací, které budou řídit desetiletí sójových bobů v Monsantu.

Mezitím další produkty Monsanta v prodeji klesají. Přestože za loňské čtvrtletí vzrostl prodej GMO sóji o 16%, tak prodej kukuřice a bavlny za stejné období poklesl. Nicméně herbicid Monsanta je v prodejnosti na tom o 24% lépe.

„Glyfosát [hlavní složka Roundupu – pozn. překladatele] je na tom dobře,“ uvedl ve středu analytik Chris Shaw z Monness Crespi Hardt & Co pro Bloomberg News. „Celkově to bylo docela slušné čtvrtletí,“ řekl.

 

Částečný překlad článku Monsanto announces high profits and major expansion across Latin America
rt.com/usa/monsanto-first-quarter-earnings-322/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat