Monsanto – vše o GMO a praktikách této firmy

Zveřejněno 04 května 2014 autorem FreePub

Přináším vám další článek ze světa GMO.

Dnes bych vás chtěl důvěrně a podrobně seznámit s tím, co vše obnáší genetické modifikace a s jakými praktikami vystupuje firma Monsanto.

Co vlastně znamená GMO?

Pro všechny nezasvěcené do této problematiky bych rád vysvětlil tento pojem od začátku. GMO = Geneticky modifikovaný organismum. Je to takový organismu, který nebyl šlechtěn na zahradách a polích, jako tomu bylo v minulosti. GMO vznikají přenesením genu z jiného organismu (pro názornost uvedu: Gen z člověka bude přenesen do DNA kukuřice.) Tato kombinace nikdy neproběhla. Vše jen pro reálnou představu. V praxi se ovšem setkáváme s přenesením genu(ů) bakterií. Například geneticky modifikovaná kukuřice MON810, která se pěstuje v České republice, v sobě obsahuje gen bakterie Bacillus thuringiensis (Bt). Proto se setkáváme také s označením „Bt kukuřice.“ No a teď k tomu, co tato Bt kukuřice MON810 vlastně dělá. Tato odrůda GM kukuřice vznikla proto, aby byla odolná proti škůdcům. V praxi vše funguje tak, že kukuřice díky Bt genu produkuje toxin (protein = bílkovinu), který způsobí smrt všemu hmyzu, který ho pozře (existují teorie, že tato bílkovina je nebezpečná také pro lidský organismus. Nepotvrzeno.). Další příklad genetické modifikace je produkce inzulínu. Inzulín se produkuje tak, že se do bakterie vloží lidský gen a bakterie začne produkovat inzulín. Takto proběhla první genetická modifikace.

Epiderma - Slevomat.cz

Jsou GMO škodlivé?

Vzhledem k tomu, že GMO jsou na trhu velice krátkou dobu na to, abychom mohli pozorovat dlouhodobé účinky na životní prostředí i lidský organismus, je tento fakt neznámý. Tuto informaci již dnes můžeme vyvrátit. Nezávislé studie ukazují, že GMO s největší pravděpodobností škodlivé jsou. Nejznámější je asi studie, kdy byly laboratorní krysy podrobeny testu na škodlivost GMO. Ve studii byly použity dvě skupiny krys. Jedna skupina byla krmena pouze GMO. U krys se začaly objevovat nádory a další zdravotní komplikace. Druhá skupina byla krmena GMO ošetřenými herbicidem Roundup, který taktéž vyrábí firma Monsanto a který je aplikován na polích s GMO, které jsou proti tomuto herbicidu odolné. U této druhé skupiny krys se objevily ty samé zdravotní komplikace, ovšem s mnohem vážnějším průběhem. Další studie proběhla na prasatech. Jak jsem již v předchozím článku zmiňoval, prasata jsou stavbou organismu podobné člověku. U prasat krmených GMO se začaly vyskytovat žaludeční problémy atd. Lze tedy usuzovat, že GMO jsou pro lidský organismus i pro životní prostředí opravdu škodlivé.

Vyšší výnosy GMO

Firma Monsanto i ostatní firmy produkující GMO hlásají, že GMO mají prokazatelně vyšší výnosy. A to vše díky odolnosti proti herbicidům. Tato informace je dnes taktéž vyvrácena. GMO nemají vyšší výnosy, protože všechny plevely si postupně budují odolnost vůči herbicidům. Geneticky modifikované plodiny vznikly vlastně náhodou. V laboratořích Monsanta, kde se testoval Roundup, si jeden z plevelů vypěstoval odolnost proti Roundupu. Jeho gen byl tedy izolován a vložen do DNA plodin. Farmáři tento problém řeší tím, že na plodiny aplikují stále větší dávky herbicidů a Monsanto vyvíjí silnější herbicid. Měla by to být obdoba agenta Orange. V USA by někteří farmáři rádi od GMO upustili. Často to bohužel již není možné, protože například produkce sóji v USA je z 96% geneticky modifikována. Tento mýtus byl tedy taktéž vyvrácen.

Mohou GMO nakrmit svět?

Toto je další heslo společnosti Monsanto. Nicméně vzhledem k předchozím faktům se lze domnívat, že z hlediska udržitelnosti GMO v budoucnu neobstojí. Vlastně se dá říci, že je nutné genetické modifikace zrušit, neboť hazardujeme s životním prostředím a se zdravím ekosystémů. Mnozí odborníci totiž tvrdí, že GMO by mohly zničit ekosystémy a naopak tak způsobit potravinový kolaps.

Epiderma - Slevomat.cz

Co vše je dnes geneticky modifikováno?

Jako první geneticky modifikovaný organismus bych uvedl právě GM bakterii, která produkuje inzulín. Toto je nejspíše jediná genetická modifikace, bez které se moderní společnost neobejde. Taktéž existuje GM losos. V Evropě se s ním však nesetkáte. GM losos vznikl kvůli rychlosti jeho růstu. Losos roste zhruba půl roku. Byl tedy geneticky modifikován, aby rostl po celý rok. Vše ostatní jsou geneticky modifikované rostliny. Můžeme se tedy setkat s GM: kukuřicí, sójou (celosvětová produkce sóji je geneticky modifikovaná z 80%), dále jsou to brambory, které byly modifikovány pro potřebu průmyslu (vysoký obsah škrobu), ale v České republice se od nich upustilo. Dále pak řepka olejná, se kterou se v České republice jistojistě setkáte. V Americe je taktéž geneticky modifikovaná řepa cukrovka. Setkat se můžete také s GM bavlníkem, který je odolný vůči herbicidům. V minulosti byla také GM rajčata, od kterých se však upustilo. Momentálně se vyvíjí GM trávníky, GM stromy a GM jablka. To vše navzdory hlasitým protestům veřejnosti.

GM osiva vytlačují původní odrůdy

Dalším problémem GM osiv je ten, že jejich používání vytlačuje původní několik tisíc let šlechtěné odrůdy. Dokonalým příkladem je sója v Americe, kdy veškeré odrůdy jsou pouze v semínkových bankách, pokud úplně nezanikly. To je problém, který se nesmí přehlížet. Pokud bychom ztratili všechna šlechtěné osiva, byli bychom odkázáni pouze na osiva buďto geneticky modifikovaná a nebo hybridní, která sice nejsou geneticky modifikovaná, ale již se nedají uchovávat semena pro další rok. Plyne z toho tedy fakt, že bychom ztratili potravinovou svobodu a naše jídlo by bylo závislé na hrstce firem produkující geneticky modifikovaná osiva.

Firma Monsanto – její praktiky, historie, produkty

Firma Monsanto je nadnárodní korporace, která vznikla v Americe roku 1901 jako petrochemická společnost. Od té doby má na kontě mnoho skandálů a snad všechny její produkty jsou zdraví škodlivé, nebo morálně nepřijatelné. Mezi produkty firmy Monsanto patří / patřilo:

> Umělá sladidla (sacharin, aspartam)

> Farmaceutika (penicilin, inzulín,…)

> Herbicidy (Roudup, Agent Orange)

> Pesticidy (DDT, …)

> Hnojiva

> Geneticky modifikovaná osiva

Tento výčet produktů společnosti Monsanto poukazuje na fakt, že tato firma vyrábí produkty zdraví škodlivé a její morální kredit je na nule. Dokonalým příkladem je v tomto případě herbicid agent Orange. Je to herbicid, který byl používán ve válce ve Vietnamu pro devastaci místní zeleně. Postřik chemikálií však zasáhl i civilní obyvatelstvo a zanedlouho se u nich začaly objevovat vážné zdravotní komplikace, které vyústily až v to, že se dodnes rodí postižené děti. Již na základě těchto faktů by firma Monsansto mohla a měla být žalována za válečné zločiny. Dalším produktem, který firma Monsanto produkovala bylo DDT. O potížích s tímto produktem vám nejspíše nemusíme nic říkat. Ale přece jenom, jedná se o insekticid, který se bohužel ukládá do lidského těla a nevytrácí se. Způsobuje zvětšování nádorů a další zdravotní komplikace. O herbicidu Roundup kolují názory, že je možná ještě toxičtější než DDT. Za vše mluví fakt, že Holandsko a Srí Lanka zakázaly prodej Roundupu pro občany bez potřebné praxe či vzdělání. Firma Monsanto taktéž prodává své herbicidy farmářům, kteří si ani nedokáží přečíst bezpečnostní pokyny pro používání herbicidů. Setkáváme se tedy i s tím, že farmáři umírají na selhání nervového systému. To nám mimo jiné dokazuje to, že tyto herbicidy jsou nebezpečné pro lidské zdraví. Studie také ukázaly, že Roundup způsobuje neplodnost: www.freepub.cz/2013/nejprodavanejsi-herbicid-od-monsanta-zpusobuje-neplodnost/

Monsanto a korupce

Nejsilnější nástroj společnosti Monsanto je bezpochyby korupce. Podle oficiálních záznamů bylo Monsanto za korupci odsouzeno jednou, a to za korupci v indickém parlamentu. Nicméně v USA Monsanto korumpuje a dá se říci legálně. Funkcionáři Monsanta obsazují důležité úřady, a tak se Monsanto dostává nad zákony. Například úřad FDA je obsazen zaměstnanci Monsanta, kteří dovolují navyšování limitů a norem potřebných pro Monsanto. Všechny úplatky pak legálně fungují jako odměny pro zaměstnance. Je potřeba si uvědomit, že lobby ze strany Monsanta se dostává i do EU. Pokud se razantně nepostavíme GMO, může se stát, že se prohloubí devastace zemědělství, nebo dokonce přijdeme o potravinovou svobodu. Firma Monsanto veřejně uvedla, že by ráda ovládla potravinový systém, a že je pro ně důležitější výdělek než bezpečnost potravin. Závěr si prosím udělejte sami.

Doufám, že vás tento článek dostatečně seznámil s riziky GMO a společností, jako je Monsanto. Pokud byste se chtěli zapojit do boje proti GMO v Čechách, můžete podepsat petici za zavedení zákona na zakáz pěstování GMO a jejich používání v potravinářství na území České republiky, petice zde, nebo se přidat k celosvětovému pochodu proti Monsantu a GMO v Praze, nebo v Brně. Pochody se konají 24. 5. 2014.

Praha: www.facebook.com/events/732763900088182

Brno: www.facebook.com/events/280953695411569

Rozhovor na Svobodném vysílači: www.youtube.com/watch?v=pxrTKdV7x4E

V případě připomínek k článku mě můžete kontaktovat na e-mailu: wasilcz(zavináč)gmail.com.

Komentáře
 • Vložit komentář

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • Jiří Navrátil 31.10.2016 at 9.51

  Jednostranný článek, který není schopen poskytnout odkazy na studie, o kterých mluví.

  Studie dávno vyvráceny, celý článek tak postrádá smysl, protože není schopen nic vědecky podložit a jedná se o subjektivní názor autora:

  Vyvrácení studie, která dokazovala, že myši krmené geneticky modifikovanou kukuřicí ztrácejí plodnost: http://www.gmo-compass.org/…/499.austria_withdraws…

  Vyvrácení studie ve které francouzský toxikolog Giles-Eric Seralini dokazoval, ž…Zobrazit více

 • jan křenovský 21.5.2014 at 11.47

  mnoho lidí má díky tomuto skrytému svinstvu zdravotní potíže a lékaři si stím nevědí rady ,je nejvyžší čas to zastavit ,většina evropy už to odmítla , jen ti čecháčci by vlezli USA až do prdele….

 • Anonym 4.5.2014 at 19.55

  Souhlasím s Petrem

 • Petr Pochobradsky 4.5.2014 at 19.50

  Monsanto musíme zastavit!

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat