Napětí stoupá v honbě za třemi unesenými Izraelci

Zveřejněno 29 června 2014 autorem FreePub

Mahmoud Abbas, prezident palestinské autonomie, ve středu odsoudil únos tří izraelských mladíků.

18/06/2014, Jeruzalém.

Mahmoud Abbas, prezident palestinské autonomie, ve středu odsoudil únos tří izraelských mladíků a přísahal, že pomůže při pátrání po únoscích.

Zatím co Izrael zintenzivňuje své tvrdé zákroky proti Hamasu a trvá na jejich obvinění z únosu, Abbas na konferenci Islámských vůdců v Saúdské Arábii prohlásil: „ať tento čin spáchal kdokoliv, je jeho úmyslem nás zničit.“ Nezmínil Hamas, ale jasně uvedl, že palestinské autority spolupracují s Izraelem v pátrání po unesených mladících.

Bezpečnostní koordinace mezi námi a Izraelem je v našem zájmu, abychom ochránili sebe a ochránili své lidi,“ řekl. „Nechceme se vrátit zpět k anarchii a ničení, které se stalo po poslední intifádě.

Analytici tvrdí, že zatímco Abbas benefituje z izraelské zatýkacích akcí vedené proti vůdcům Hamasu, kteří dlouho byli jeho rivaly, čelí silnému pobouření veřejnosti v nesouhlasu se spoluprací s Izraelem, pravděpodobně umožnil trvalé agresivní vojenské noční razie, domovní prohlídky a checkpointy.

Zakaria Al-Qaq, bezpečnostní expert z univerzity Al-Quds na východě Jeruzaléma řekl, že „pan Abbas se snažil ukázat, že je pro spolupráci, že je ochotný, nápomocný a že se chová jako státní činitel, aby získal pozornost USA a jiných zemí, ale tím, že tak učinil riskuje, že bude diskreditován v očích jeho vlastních lidí.

Lídři Hamasu ostře zkritizovali Abbase a zdůraznili, že jejich partnerství se otřáslo. Salah Al-Bardaweel řekl, že pan Abbas mluví jako vládní činitel pro Izraelské obranné síly. Yahia Moussa řekl: „Pan Abbas překročil červené čáry a už nehledí na zájmy svých lidí nebo Palestinských záležitostí.

Sami Abu Zuhri prohlásil, že Abbasova obhajoba bezpečnostní koordinace byla „neospraveditelná“ a poškodila jejich smíření, dodal: „My hájíme právo našich lidí na sebeobranu a reakci na zločiny okupace dostupnými prostředky.

Tři teenageři – Naftali Fraenkel, 16 let, izraelsko-americký občan; jeho přítel Glad Shaar, také 16let; a Eyal Yifrach, 19 let, zmizeli 12. června během stopování na Západním břehu. Palestinští vůdci označili izraelské postupy za „hromadné trestání.

Armádní představitel uvedl, že vojáci prohledali 800 bytových jednotek, jeskyň a charit spojených s Hamasem a média informovala o konfiskaci desítek tisíc dolarů, počítačů, granátů a samopalů.

Usilujeme ve splnění dvou cílů paralelně: První je získat zpět naše chlapce, a za druhé je rozebrat Hamas,“ řekl mluvčí Lt. Col. Peter Lerner. „To významně postihne Hamas, jeho infrastrukturu, instituce a vše co mu umožňuje existovat.

Ve středu Izraelské autority schválily stavbu 162 bytů na východě Jeruzaléma ve čtvrti Har Homa, kterou Palestinci a veliká část světa považují za nelegální osadu.

Ráno ve čtvrtek Izrael vybombardoval pět míst v Gaze, údajně dle prohlášení armády hodiny poté, co v pátém dnu v militanti v Gaze vystřelili rakety na jih Izraele a poškodili tím dům.

Izraelská akce nebyla omezena na oblasti Hamasu nebo Hebronu. Mostafa Barghouti, který pomohl při sjednání smírového paktu mezi Fatahem a Hamasem, řekl, že velitelství a instituce ve městě Jenin byly agresivně prohledány, Izraelští vojáci zničili nábytek a veškeré vybavení.

Řekl, že premiér Benjamin Netanjahu „využil tuto záležitost k podkopání toho čeho bylo dosaženo při usmíření. Co nyní provádí není nic než politická agrese.

Johnathan Spyer, senior analytik z mezioborového centra v Herzliya v Izraeli řekl, že „Netanjahu použil případ unesených mladíků jako cestu k dosažení něčeho, co chtěl tak či tak, a to je vážná degradace činnosti Hamasu na Západním břehu.

Abbasova kancelář vydala prohlášení v němž odsoudila únos tří mladíků i tvrdý zákrok Izraelců. Ale pokračovala dále ve čtvrtek a v proslovu, který se odvysílal ze Saúdské Arábie v palestinské televizi a jiných arabských kanálech, uvedla: „my takové operace nemůžeme vydržet.

Funkcionář z kanceláře Netanjahua komentoval pod podmínkou zachování anonymity, protože nebyl autorizovaný mluvit veřejně a řekl: „slova pana Abbase budou posuzována podle jeho autority při pátrání po mladistvých“ a také řekl, že „skutečnou výzvou bude zrušení smíru s Hamasem.

Uprostřed krize je smír pozastaven nebo se rozkládá. Pan Bardaweel, funkcionář Hamasu v Gaze, řekl v telefonním interview, že nový ministr „nechce komunikovat s Hamasem“ a dodává: „Je jasné, že jsou vystrašení a váhaví kvůli hrozbám Izraele.
Khalil Shikaki, ředitel Palestinského centra pro politický výzkum řekl: „Smír je v tomto první obětí na palestinské straně. Izraelské tvrdé zákroky pravděpodobně zvýší popularitu Hamasu v krátké době a čím déle to potrvá, tím více se pan Abbas musí obávat, že přichází o kontrolu.

Není pochyb, že Abbas cítí tlak,“ říká pan Shikaki. „Abbas cítí, že uzavřel dohodu s Hamasem, dohodu zklamal, palestinská autonomie a on sám jsou ve špatném světle a dal Izraeli zlatou příležitost ho zkreslit negativně v době, kdy moc potřebuje mezinárodní podporu.

Reportér: Fares Akram z Gazy

Přeložil: Wisam Al Jamal

Překlad článku Pressure Grows in Hunt for Kidnapped Israelis
mobile.nytimes.com/2014/06/19/world/middleeast/abbas-of-palestinian-authority-vowed-to-help-catch-whoever-kidnapped-israeli-teenagers.html

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Alena 30.6.2014 at 17.40

    Zaujimavy menovec- su rodina?? Naftalij Aronovič Frenkel – vymyslel system gulagov v ZSSR…
    „Po příjezdu na Solovky (1927) ho hned oddělili od transportu, umístili do kamenné boudy mimo území kláštera, dali mu k ruce sluhu a dovolili volný pohyb po ostrově. Stal se velitelem ekonomického oddělení (s výhodami svobodného zaměstnance) a vyslovil svou slavnou tezi o využití vězňů: „z trestance musíme dostat všechno v prvních třech měsících – pak ho už nepotřebujeme.“ Od roku 1928 v Kemu buduje výnosnou přidruženou výrobu. Zakázal tamní noviny, časopisy, divadlo i muzeum. Tisíce lidí zemřelo v důsledku děsivých podmínek v lágru za vlády Frenkela a popravy bez soudu nebyly žádnou výjimkou.

    V roce 1929 pro něj přiletělo letadlo z Moskvy a odvezlo ho k audienci u Stalina. Hovořili spolu tři hodiny. Frenkel vypracoval rozsáhlý projekt pracovních táborů po celém severu země a dokázal moskevskému vedení, jak výhodná a efektivní je bezplatná práce vězňů. Vedení SSSR se tento projekt nesmírně zalíbil a první stavbou, na které ho chtěli vyzkoušet, byl Bělomořský kanál.“ http://cs.m.wikipedia.org/wiki/Naftalij_Aronovič_Frenkel

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat