Rubriky | Svět

NASA hledá Nibiru, ale nenachází

Zveřejněno 12 března 2014 autorem FreePub

NASA se rozhodla zjistit jednou provždy, zda mýtická planeta Nibiru (planeta X) existuje.

Bohužel, přísný infračervený průzkum našeho galaktického sousedství žádné stopy nenašel, ale přinesl spoustu dalších informací.

Historie teoretizování je pozoruhodná sama o sobě, neboť strach z Nibiru zasáhl srdce mnoha starověkých civilizací, které ji údajně viděly, psaly o ní básně a děsivé legendy.

„Pohroma Nibiru“ znamená, že velké nebeské těleso se srazí se Zemí, nebo kolem ní prolétne, někdy během 21. století, což pochopitelně způsobí náš zánik. Oběžná dráha této planety má být údajně značně protáhlá, proto jsme ji celou dobu nebyli schopni zachytit, její oběžná dráha by měla být větší než oběžná dráha Pluta.

Ale i tak byla provedena spousta vědeckých pokusů, především pomocí geologických studií hledajících spojení mezi výskytem Nibiru a masovým vymíráním na Zemi. Hypotéza byla, že velká planeta, nebo malá vzdálená hvězda skrytá před našimi zraky, s podobnou oběžnou dráhou, jakou mají vnější komety, k nám vysílá komety na kolizním kurzu. Ale tyto legendy byly vždy astronomy zamítnuty jako pseudověda.

Nicméně NASA se rozhodla použít svůj infračervený teleskop WISE. Bohužel, „vnější sluneční soustava pravděpodobně neobsahuje obří plynné planety, nebo malé hvězdy,“ uvedl Kevin Luhman z Center for Exoplanets and Habitable Worlds na Penn State University, který je autorem studie v časopisu Astrophysical Journal, která se zabývá tímto tématem.

Jak teleskop WISE skenoval oblohu při druhé studii, tak nalezl „sousední hvězdné systémy, které se nám skrývaly před očima,“ uvedl Ned Wright z University of California v Los Angeles.

Celkem bylo objeveno 3525 hvězd a hnědých trpaslíků do vzdálenosti 500 světelných let od nás. To vyvolalo v NASA vzrušení, Davy Kirkpatrick z Infrared Processing Analysis Center na California Institute of Technology v Pasadeně přiznal, že NASA „objevila objekty, které předtím zcela přehlédla.“ Kirkpatrick je vedoucí druhé studie publikované ve stejném časopise.

Některé z objektů objevených při obou studiích se sebou souvisí. Mise začala v roce 2010 a trvala rok, provedly se dva úplné skeny nebe s odstupem šesti měsíců. Když byly v roce 2013 uveřejněny výsledky, tak profesionální i začínající astronomové byli schopni porovnat oba skeny a hledat pohybující se objekty. Pravidlem bylo, že čím větší vzdálenost objekt mezi oběma skeny urazil, tím je nám bližší.

Vědci byli rádi, že objevili mimo jiné i pár hnědých trpaslíků vzdálených pouhých 6,5 světelných let od nás, jde tak o nejbližší hvězdný systém. To je důvod, proč Wright dodal: „Neznáme okolí naší sluneční soustavy tak, jak byste si mohli myslet.

Překlad článku ​NASA looks for Planet X but comes up empty
rt.com/news/nasa-planet-x-space-858/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat