Rubriky | Evropa

Tags | ,

NATO spouští vojenské letecké cvičení v blízkosti hranic s Ukrajinou

Zveřejněno 11 března 2014 autorem FreePub

NATO spouští v Polsku vojenské cvičení po nedávno vyslaných amerických stíhačkách.

Tyto americké stíhačky F-16 se budou také účastnit cvičení. Špatné počasí zpozdilo námořní manévry v Černém moři, Spojené státy uvedly, že obě cvičení byla naplánována před vypuknutím nepokojů na Ukrajině.

Vojenské letecké cvičení začalo v úterý 11. března na letecké základně Lask ve středním Polsku. Polský prezident Bronislaw Komorowski byl přítomen na zahájení cvičení, při kterém vzlétly čtyři polské stíhačky F-16. Na letišti přistálo americké letadlo Hercules s podpůrným personálem, zatímco nejméně dvanáct amerických stíhaček F-16 a 300 členů personálu dorazí ve čtvrtek.

Komorowski řekl, aniž by zmínil Krym, že „události na východě“ poskytují důvod k zachování vojenských výdajů i v době úsporných opatření.

Doufám, že reakce na události na východ od polských hranic, které jsou také hranicemi NATO, podpoří těžká rozhodnutí týkající se polské bezpečnosti,citovala jej agentura Reuters.

Rozhodnutí o nasazení amerických stíhaček následovalo po nedělním telefonním rozhovoru amerického ministra obrany Chucka Hagela a jeho polského protějšku Tomasze Siemoniaka. Washington trval na tom, že vojenské letecké cvičení bylo plánováno dlouho dopředu, i když Siemoniak trval na tom, že cvičení mělo být menší a pouze zahrnovat dopravní letadla.

Po nedávných událostech na Krymu ale Siemoniak požádal Pentagon o vyslání stíhaček.

Byl to náš požadavek,citovala Siemoniaka agentura Reuters. „Opravdu oceňujeme, že reakce byla rychlá a významná.

V pondělí NATO dalo zelenou letadlům AWACS pro průzkumné lety nad Polskem a Rumunskem, aby pomohla monitorovat krizi na Ukrajině. Letadla odletěla ze svých mateřských základen v Geilenkirchen v Německu a Waddington ve Velké Británii.

Rozhodnutí přišlo poté, co Spojené státy minulý týden vyslal letadlo KC-135 pro tankování za letu a šest stíhaček F-15 do Litvy, aby posílily vzdušnou hlídku NATO nad baltským vzdušným prostorem. Tyto stíhačky posílí čtyři další F-15, které na místo dorazily 1. ledna kvůli pravidelné výměně. Další výměna je naplánována na 30. dubna.

Spojenci v Pobaltí požádali o pomoc uprostřed patové situace mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně poloostrova Krym. Po nasazení americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že skromné vojenské nasazení USA by mělo být vnímáno jako „konkrétní kroky k uklidnění našich spojenců v NATO.

Překlad článku NATO starts air drills close to Ukraine’s borders
rt.com/news/nato-war-games-poland-142/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat