Němci, Češi, Italové a Francouzi budou vyzbrojovat Kurdy

Zveřejněno 01 září 2014 autorem FreePub

Řada evropských států se rozhodla vyzbrojit Kurdy.

Německo si stále více uvědomuje „abstraktní hrozbu“ vyplývající ze stovek lidí, kteří se přidávají v Sýrii a Iráku do řad Islámského státu (IS, dříve ISIL či ISIS). „Ti lidé se eventuelně mohou vrátit domů do Německa,“ varuje německá zpravodajská služba. Německo se tedy rozhodlo vyzbrojit Kurdy, kteří bojují proti IS.

Nejméně 25 džihádistů se již vrátilo do Německa a předpokládá se, že okolo 400 Němců tam stále zůstává a bojuje. Víme o minimálně 5 Němcích, kteří spáchali sebevražedný útok. To je z pohledu Německa naprosto nepřijatelné,“ řekl Hans-Georg Maassen, prezident Německé spolkové kanceláře pro ochranu ústavy.

Epiderma - Slevomat.cz

Podle německé zpravodajské služby Islámský stát přitahuje více bojovníku ze zahraničí, než ostatní extremistické organizace a to kvůli jejich brutalitě a radikalismu.

Berlín schválil 70 milionů eur na vyzbrojování Kurdů, kteří se snaží obsazovat pozice Islámského státu.

Do konce září Německo pošle 30 přenosných protitankových raketometů typu Milan, 200 tzv. Panzerfaustů (protitanková zbraň z období 2. sv. války), 3 bazuky, 8000 automatických zbraní typu G3 a G36 i s municí. Němci také pošlou 5 obrněných vozidel typu Dingo. Dodávka bude taktéž obsahovat ruční granáty, zařízení na odminování, zařízení pro noční vidění, polní kuchyně a stany.

Dodávka je plánována tak, aby se v první řadě dosáhlo osobní ochrany zhruba 4000 vojáků, například dodávka helem, brýlí pro noční vidění, neprůstřelné vesty apod.,“ uvedla ministryně obrany Ursula von der Leyen.

Strategickým cílem je to, aby Kurdové byli schopni na jedné straně udržet pozice proti útokům IS a na straně druhé v limitovaném množství znovu obsadit ztracené území,“ dodala ministryně.

Dodávka bude probíhat ve třech fázích, zatímco výcvik se bude konat buď přímo v Německu, nebo poblíž Arbil, kam Německo pošle 6 svých poradců.

Epiderma - Slevomat.cz

Vážnost situace pochopila i Francie a připojuje se k vyzbrojování Kurdů. Francie se nechala slyšet, že dodávka zbraní je jen záležitostí hodin, dá se tedy předpokládat, že francouzské zásoby již dorazily do Bagdádu.

Spojené státy posílají do iráckého Kurdistánu dalších 130 válečných poradců.

Spojené království oznámilo, že stáhne zásoby z ostatních zemí na pomoc Kurdům bojujících proti Islámskému státu.

Další vojenské vybavení se očekává od Italů.

Česká republika dodá 10 miliónů nábojů do automatických zbraní AK-47, 5000 nábojů do protitankových zbraní a 5000 granátů.

Zdroje
RT.com – US sends 130 additional military advisors to Iraq’s Kurdistan
RT.com – Iraq crisis: UK steps up role with move to support Kurds, Yazidis against ISIS
RT.com – France to supply weapons to Kurdish forces in Iraq
RT.com – Facing ‘abstract threat’: Germany to arm Iraqi Kurds against Islamic State
Novinky.cz – Německo dodá Kurdům v Iráku samopaly a protipancéřové rakety

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat