Rubriky | Evropa

Německý zemědělec: Umlčování opozice GMO je neuvěřitelné

Zveřejněno 24 července 2014 autorem FreePub

Rozhovor s německým zemědělcem o metodách švýcarské agrochemické firmy Syngenta.

Německý zemědělec odhalil v rozhovoru pro RT.com šokující praktiky společnosti Syngenta, která ho chtěla umlčet.

Německý mlékařský farmář Gottfried Glöckner řekl Williamu Engdahlovi o pokusu o vydírání, útoku na čest a nakonec i neoprávněné věznění, které utrpěl, když odmítl ustoupit od svých obvinění vůči anglo-švýcarské společnosti Syngenta, která mu poskytla vysoce toxická GMO semena kukuřice, která zruinovala jeho stádo dojnic a jeho pozemek.

Po dvou letech ve vězení Glöckner cestuje po celém světě, aby vyprávěl svůj příběh a upozornil veřejnost na extrémní nebezpečí geneticky modifikovaných semen.

William Engdahl: Pane Glöcknere, známe se od doby těsně před tím, než jste byl neprávem odsouzen k trestu odnětí svobody, ale teprve nedávno jste byl schopen legálně říct veřejnosti Váš skutečný příběh. Prosím, řekněte nám o tom trochu víc.

Gottfried Glöckner: Od roku 1995, kdy byla do EU dovážena geneticky modifikovaná RoundupReady sója schválenou v souladu se zásadou „v podstatě ekvivalentní“ (substantially equivalent), jsem se zajímal o rostlinné GMO technologie. Když v roce 1997 EU schválila komerční prodej GMO kukuřice od Syngenty (Syngenta Bt176), rozhodl jsem se – jako zemědělec se zájmem o nové lepší technologie – pěstovat Bt176 od Syngenty na svém pozemku.

WE: Jak jste pokračoval se semeny GMO kukuřice od Syngenty?

GG: Navýšil jsem podíl Bt kukuřice během několika let až na 100% kukuřice, kterou jsem krmil dobytek, z mé sklizně.

WE: Popište nám, co jste začal vidět poté, kdy jste krmil své krávy kukuřicí, která byla pouze GMO kukuřicí Syngenta Bt176.

GG: V roce 2000 jsem zažil první výskyty neplodnosti, nemocí a dokonce úmrtí, stejně tak vrozené vady u novorozených selat.

WE: Jak jste reagoval?

GG: Poté, co jsem zařídil oficiální testování, které zahrnovalo několik vyšetřování vzorků mé půdy a GMO kukuřice. Výsledky ukázaly, že fatální účinky byly způsobeny geneticky modifikovanou kukuřicí. Syngenta nemohla najít žádné Bt toxiny při testech ve své laboratoři v Severní Karolíně, ale laboratoř v Německu našla 8300 ng/mg čerstvých Bt toxinu za použití stejné metody ve stejném testovaném vzorku jako Syngenta.

WE: Bylo ještě něco, co alternativní německý test ukázal?

GG: Německá laboratoř zjistila, že došlo k poklesu hmotnosti o 24% u esenciálních aminokyselin, které jsou důležité pro krmení dobytka, v semenech kukuřice a o 8,8% u silážní kukuřice. Díky těmto výsledkům se ukázal princip „v podstatě ekvivalentní,“ neboli rovnocennost s konvenčními verzemi plodiny, což bylo základem pro schválení ze strany Komise EU, jako podvod.

WE: Tisk také hodně vytěžil z toho, že Vaše vzorky testoval také respektovaný Institut Roberta Kocha. Bylo tomu tak?

GG: Kontrolní a schvalovací orgán v Německu – v té době Institut Roberta Kocha – nepodal absolutně žádnou žádost o testování mé GMO kukuřice od Syngenty. Místo toho chtěli, abych jim přesně řekl, jakou metodou byly Bt toxiny prokázány v krvi mých zvířat.

WE: Poté došlo k posouzení škod na Vašem dobytku a polích ze strany Syngenty. K čemu to vedlo?

GG: Spolu s generálním ředitelem Syngenty v Německu Hansem Theo Jachmannem byl v dubu 2002 proveden zápis o škodě. Zahrnoval kromě ztráty zvířat také potřebné náhradní krmné obiloviny, analýzy a veterinární náklady, stejně tak náklady na ztracenou produkci mléka. Syngenta zaplatila pouze 43 000 eur (cca 1,18 milionu Kč) z celkových 500 000 eur (cca 13,73 milionů Kč) odhadovaných škod. Zbytek mi dodnes nebyl zaplacen.

WE: Jak by řekl německý bankéř Hilmar Kopper – dali Vám „buráky,“ aby Vás umlčeli, ale byl to pro Vás konec?

GG: Syngenta sama napsala „doporučení,“ abych se zbavil své silážní GMO t176 kukuřice, „ale ne orné půdě.“ Lákavě mi slibovali různé dary jako nový kombajn, nový dům, nové zaměstnání a prázdninové cestování. Odmítl jsem. Nebylo to v pořádku.

WE: Během let jste bojoval pozoruhodnou bitvu proti velké společnosti Syngenta a GMO lobby. Proč?

GG: Chtěl jsem od Syngenty slyšet doznání, že zde existuje skutečný problém s jejich GMO technologií, a že eliminovali problém s toxinem ve svých GMO produktech. Místo toho jsem na mě zaútočili jejich právníci poté, co jsem byl pozván vládními úředníky, regionálními úředníky a také soukromými organizacemi, abych přednášel projevy po Evropě o mé zkušenosti s kukuřicí Syngenta Bt176.

WE: Jak reagovala Syngenta?

GG: Po finálním vyjednávání o vyřešení problému mi zástupce Syngenty navrhl „rozdělení celkových škod padesát na padesát,“ když jsem odmítl, tak mi zavolal a řekl: „Co se děje s Vaším manželstvím?“ tak jsem zareagoval: „Nejsem ženatý se Syngentou!“

WE: To je bizarní. Proč se Syngenta ptala na Váš soukromý život?

GG: Uprostřed mého rozvodového řízení byla moje žena poté, co opustila náš společný domov (děti, kterým bylo 17, 15 a 13 let žily se mnou), zastoupena novým advokátem, kterého jí poskytl průmyslový lobbista. Společně s ním mě obvinila ze znásilnění v době manželství. Neukázali žádnou lékařskou zprávu, ani psychologické vyšetření, ani věrohodné prohlášení od někoho jiného, pouze její tvrzení; obvinění mě „ve jménu lidu“ dostalo přímo do vězení. Byl jsem propuštěn poté, co se státní zástupce dozvěděl o pravých okolnostech mého vězení.

WE: Chtěli z Vás udělat udělat příklad pro další protestující zemědělce, nebo to bylo podle Vás něco jiného?

GG: Musím říct, že jako bývalý zákazník a poškozený ze strany Novartis/Syngenta, shledávám neuvěřitelnými metody této společnosti. V době, kdy jsem byl ve vězení, bylo soudní rozhodnutí finančním vyrovnání s mou ex-manželkou provedeno dvakrát. Zaplatil jsem částku jednou a poté částka opět vstoupila do katastru nemovitostí. Její advokát získal vynutitelnou kopii, která již byla vyřešena prostřednictvím mého vlastního právníka.

Také vytvořili novou firmu z mého farmářského holdingu, ve které jsem neměl zákonná práva; do mé kanceláře se opakovaně dostali, můj domov, mé soubory, stroje a elektronická zařízení byla ukradena.

Dále jsem musel pět let bojovat s německými celními orgány.

Zabavili mi všechny bankovní účty a požadovali, abych zaplatil peníze za mléko čtyři roky nazpět s argumentem, že jsem již nebyl certifikovaný producent mléka ve smyslu pravidel Milk Quantity Guarantee Payments. Tohle všechno se odehrálo v době, kdy jsem zveřejnil důkazy o přítomnosti GMO v některých surovinách, které byly označeny „neobsahují GMO.“

WE: Jaký byl výsledek Vašeho právního případu s německými celními orgány?

GG: 11. září 2011 jsem tento případ vyhrál ve zvláštním finančním soudu v Kasselu, jednal jsem jako svůj vlastní právník. Celkově jsem dostal 625 128 eur (cca 17 milionů Kč) odškodného.

WE: Přesto mnozí němečtí politici prosí o další výsadby GMO. Je to zodpovědné?

GG: Poté, co sama Syngenta v roce 2004 uvedla, že selhala se svými GMO, jsem byl opravdu překvapen tím, že je konzervativní kancléřka Merkelová silným zastáncem umožnění pěstování geneticky modifikovaných plodin v Německu! Ještě více mě překvapilo, když jsem objevil studii týkající se GMO kukuřice od Technické univerzity v Mnichově, která byla zmanipulována (ukázala zcela nečestné pozitivní výsledky). Na základě veřejného odhalení byla v dubnu 2009 německou ministryní pro ochranu spotřebitelů (Ilse Aigner) zakázána GMO kukuřice Monsanto810.

WE: Co Vám německá vláda po tom všem řekla?

GG: Byl vytvořen samostatný právní subjekt, který nikdy neexistoval, a tento fakt vyl dokonce zjištěn německým nejvyšším soudem (BGH). Přesto vláda stále tvrdila: „Pane Glöcknere, je velmi hrozné, co se Vám stalo, ale vláda podporuje tuto novou technologii.“

WE: Tohle vše je ale v rozporu s německým zákonem o odpovědnosti genetických technologií, že?

GG: Ano. Zákon GenTG § 32 Haftung výslovně uvádí odpovědnost na straně výrobce GMO semen. Uvádí: „Pokud se stane, že kvůli látce z organismu, který byl geneticky modifikován, někdo zemře, jeho zdraví či tělo bude poškozeno nebo něco bude poškozeno, pak je výrobce odpovědný za veškerou škodu.“ Tolik k právnímu řádu státu!

WE: A nyní budete cestovat po celém světě, abyste říkal pravdu o nebezpečí GMO a o Vaší osobní zkušenosti. To je skutečně občanská odvaha, která se v dnešní době příliš nevidí.

GG: Ano, cestuji po zahraničí, kde mluvím na konferencích, a jsem rád za každý úspěch, který vidíme. Od referenda v roce 2005 o Švýcarsku bez genetických technologií nedošlo v Evropě k žádnému významnějšímu pěstování GMO! Rusko zakázalo veškerý dovoz GMO surovin. Čína nařídila lodím s neschváleným GMO obilím, aby se vrátily zpět do USA, nebo je spálí…a tak dále.

WE: A co takhle otevřít veřejnou diskuzi o GMO se Syngentou, aby dostala šanci říct svou verzi příběhu?

GG: Rád bych pozval generálního ředitele společnosti Syngenta do diskuze se mnou na pódiu. Zvláště poté, co Syngenta zrušila své plánované vystoupené mna mezinárodní konferenci v říjnu 2013, kde jsem měl také mluvit…To by byla opavdu zajímavá konference, kdyby se objevila.

WE: Jak mohou čtenáři sledovat nejnovější vývoj tohoto příběhu o nebezpečích GMO pro naše zvířata a naše zdraví?

GG: Na mé webové stránce gut-gemacht.123webseite.de jsou průběžně aktualizované informace, především v němčině.

WE: Děkuji Vám pane Glocknöre!

Překlad článku ‘Syngenta methods of silencing GMO opposition are unbelievable’
rt.com/op-edge/159184-syngenta-gmo-opposition-silencing/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat