Nezamýšlené důsledky: Poučit se z historie a zůstat mimo válku

Zveřejněno 28 září 2014 autorem FreePub

„Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly“ je přísloví, které znamená, že dopady jsou mnohem důležitější než záměr a že záměry mohou mít nedozírné následky.

Strávila jsem hodně času zkoumáním nezamýšlených důsledků. Celá věc se ještě více komplikuje, když použijete sílu vlády jednat ve vašem dobrém úmyslu, například ukončit komunismus, a nakonec vytvoří další potenciálně horší problémy.

Vraťme se 50 let zpět: V roce 1964 dostaly ženy v Afghánistánu právo volit. V 70. letech minulého století se ve skutečnosti oblékaly o něco více konzervativně než ženy v Americe a sociálně byla země na vzestupu. Během této doby vyvíjel Sovětský svaz značné prostředky na ovlivnění různých politických stran v Afghánistánu. V roce 1978 byla zformována Afghánská demokratická republika a byla velmi úzce napojena na Sovětský svaz. Během tohoto období došlo k velkým pokrokům v oblasti ženských práv – byly zakázány ceny nevěst a dívky mladší 16 let nemohly být provdány. Ženy mohly absolvovat vyšší vzdělání a stát se doktorkami a odbornicemi.

Foto: Afghánské ženy na univerzitě v Kábulu při hodině biologie, 50. či 60. léta minulého století.

Nicméně SSSR a komunismus byly pro Spojené státy hrozbou. Takže v roce 1979 začala americká CIA tajně financovat a organizovat operaci Cyklon – program financování a vyzbrojování afghánských mudžáhedínů proti Sovětům. Prezident Reagan tento program značně rozšířil, trval přes 10 let a stál miliardy amerických dolarů. Sověti opustili Afghánistán v roce 1989 a přenechali zemi mudžáhedínům.

Bohužel, mudžáhedíni zformovali Taliban. V roce 1996 získal Taliban hlavní město Afghánistánu a s tím okamžitě zavedl omezení. Ženám bylo zakázáno odejít z domu bez mužského doprovodu, nesměly pracovat, nesměly dostat lékařskou pomoc od mužských doktorů a musely být celé zahalené. Díky dobře míněnému americkému úsilí o ukončení vlivu Sovětského svazu pomohla Amerika vrátit zpět v čase práva žen v Afghánistánu – ne o generace, ale o staletí.

Samozřejmě to není ještě všechno. Nezapomeňme, že Taliban podporoval al-Kájdu, která je známá díky událostem z 11. září 2001. Během několika měsíců po teroristickém útoku Amerika shazovala bomby na lidi, které 20 let před tím cvičila a financovala. USA začaly bojovat za „osvobození“ lidí, které předtím pomohly utlačovat.

Jako Američanka si pamatuji, co nám hned po 11. září Bushova administrativa prodávala. Řekli nám o hrozném útlaku žen trpících v Afghánistánu a o právu šaría a extrémismu. Prezident Bush řekl, že svět nás uslyší a lidé, kteří spáchali tyto útoky proti našim nevinným civilistům, budou postaveni před spravedlnost.

Nikdy nezmínili roli naší země, kterou sehrála při přinesení teroru k našemu prahu.

Pak v roce 2003 americká armáda bombardovala Irák kvůli údajným zbraním hromadného ničení a porušování lidských práv, válka nám byla prodána jako válka s „dobrými úmysly.“ Zprávy o situaci v Iráku před americkou intervencí se liší, ale za poslední desetiletí je to v Iráku nepochybně nebezpečné. Po likvidaci zavedené infrastruktury, vlády a armády se Spojené státy pokusily zavést novou vládu a bezpečností síly, poté se USA v roce 2011 stáhly. Od té doby došlo k nárůstu násilí, jak se soupeřící skupiny snažily získat moc. Vzhledem k tomu, že se konflikt rozšířil do Sýrie, tak se USA v tomto regionu opět vojensky zapojily, ale jestli jsou nálety skutečně účinné, to je otázka pro diskuzi.

Viděli jsme zprávy popravených novinářů a situace je čím dál tím víc nebezpečná pro nevinné lidi jak v Iráku, tak v Sýrii. Jsem ohromena tím, když vidím průměrného člověka uznat, že je naše země alespoň trochu zodpovědná za situaci v Iráku (a i který prezident má tu zodpovědnost, jako kdyby na tom záleželo).

Prostě v tom jednoduše nemůžeme pokračovat. Naše vláda utrácí biliony dolarů, ukončuje bezpočet lidských životů a to vše pro dobré úmysly, které nás ale vedou do pekla. Nefungovalo to. Nemám realistické řešení, ale je na čase se podívat na historii a opravdu se smířit s tím, že vojenské akce již nejsou realistickým řešením.

Avens O’Brien 25. září 2014

Překlad článku Unintended Consequences: Learning From History and Staying Out of War
www.thoughtsonliberty.com/unintended-consequences

Foto: Rakety Tomahawk odpoalované z amerických lodí USS Philippine Sea a USS Arleigh Burke na pozice Islámského státu v Sýrii.

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat