Rubriky | Jiří Schmied, Svět

Tags |

Nová technologie zjistí, kdy policista vystřelil

Zveřejněno 27 října 2014 autorem FreePub

Nové zařízení na služební zbrani pomůže sledovat její použití ze strany policistů.

Americká společnost Yardarm Technologies vyvinula technologii pro sledování použití zbraně. Podle webové stránky výrobce se speciální senzor přes GSM připojí k Yardarm Cloud a poskytne tak data, ze kterých lze vyčíst řadu informací.[1]

  • Určení lokace – na akcích založená informovanost, historie výstrah v reálném čase, vyhodnocení po ohledání místa činu a analýzy.
  • Vytažení z pouzdra – když policista vytáhne z pouzdra svou zbraň, centrála může být okamžitě upozorněna a policisté v terénu mohou vidět, kdy a kde jejich kolega vyžaduje pomoc.
  • Výstřel zbraně – neexistuje více rozhodující moment, než když policista vypálí ze zbraně. Okamžité upozornění může přijít nadřízenému na mobilní telefon.
  • Směr střelby/míření – sledování a zaznamenávání směru míření poskytují v reálném čase cennou taktickou hodnotu veliteli a důkazní materiál pro vyšetřovatele na místě činu.

Obrázek: Zeleně vyznačen senzor
Zdroj: Yardarm Technologies

Podle serveru Ars Technica je senzor propojený přes Bluetooth se smartphonem, který posílá zašifrované informace na policejní stanici.[2]

Vzhledem k militarizaci americké policie a obavám z policejní brutality může být tato technologie užitečná.

Ve Spojených státech funguje program s názvem Programu 1033,v rámci kterého dostává (civilní) policie přebytky od armády již od roku 1997. Právě to se stalo terčem kritiky a po dění ve městě Ferguson tato kritika ještě více zesílila.

9. srpna 2014 byl černošský osmnáctiletý chlapec Michael Brown zastřelen ve městě Ferguson bílým policistou Darrenem Wilsonem (28 let). Následovaly nepokoje v ulicích a 17. srpna 2014 dokonce starosta Fergusonu vyhlásil výjimečný stav.[3]

Mezi další města s militarizovnaou policií patří také město Franklin v Indianě, kde policie obdržela z armádních přebytků 25 tun těžké šestikolové obrněné bojové vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected).[4]

Po celých Spojených státech je vidět podobný trend. V rámci vojenských přebytků za 35 miliard dolarů od ministerstva pro vnitřní bezpečnost se získaly nejpokročilejší zbraně, policie po celé Americe je tak po zuby ozbrojená.

Foto: Test miny na vozidle MRAP v roce 2007

Zdroje
[1]: Yardarm Technologies – Yardarm Firearm Telematics
[2]: Ars Technica – Silicon Valley startup unveils Internet-connected smart guns for cops
[3]: Free Pub – V americkém městě Ferguson byl vyhlášen výjimečný stav
[4]: Free Pub – „Válečná zóna“ v americkém městě Franklin

Další informace
Endgadget – Yardarm will tell dispatchers when and where police fire guns
RT – New device tracks when cop pulls trigger (VIDEO)

Foto: Senzor na stole
Zdroj: Yardarm Technologies

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat