Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

NSA odmítá odpovědět, zda špehuje Kongres

Zveřejněno 09 ledna 2014 autorem FreePub

NSA se vyhýbá odpovědi na dotaz senátora, zda špehuje i členy Kongresu.

Senátor Bernie Sanders, nezávislý reprezentant státu Vermont, poslal v pátek dopis americké Národní bezpečnostní agentuře (NSA) s dotazem, zda NSA v současné době špehuje, nebo dříve špehovala, zvolené zákonodárce. Definoval špionáž jako „shromažďování metadat o telefonních hovorech, sledování obsahu navštívených webových stránek a odeslaných e-mailů, nebo sběr dalších údajů od třetích stran, které nejsou zpřístupněny veřejnosti v pravidelném obchodním styk.

Agentura odpověděla další den pouze se slibem, že úředníci NSA budou pracovat s Kongresem, aby vyřešili veškeré obavy, zatímco neuvedla jasnou odpověď na otázku Sanderse.

„Orgány NSA sbírají zpravodajské údaje zahrnující postupy, které chrání soukromí amerických osob. Taková ochrana je zabudována v celém procesu. Členové Kongresu mají stejnou ochranu soukromí jako všichni američtí občané, “ odpověděla na dopis NSA.

Americký generální prokurátor Eric Holder uvedl podobně vágní odpověď, když se ho loni zeptali na slyšení v Kongresu, říká senátor Mark Kirk (republikán), že prý NSA neměla „v úmyslu“ špehovat politiky.

Budeme i nadále usilovat o zajištění toho, aby všichni členové Kongresu, včetně senátora Sanderse, měli informace o misích, orgánech a programech NSA, které budou plně informovat o plnění svých povinností,“ uvedla NSA v prohlášení.

Samotná myšlenka, že představitelé špionážní služby nepopřeli shromažďování informací o členech Kongresu je značně znepokojující. Conor Freidersdorf, spisovatel pro časopis The Atlantic, poukázal na to, že vysvětlení NSA je známkou toho, že ví, co dělá.

Jinými slovy, program, který shromažďuje data o prakticky každém telefonním hovoru v Americe musí obsahovat i telefonní čísla členů Kongresu a těch, kteří jim volají. To je to, co se stane, když se shromažďují informace o všem,“ napsal.

Přístup k těmto telefonním údajům by bylo velmi užitečné pro manipulaci zákonodárců,“ uvedl Freidersdorf.

 

Překlad článku NSA refuses to answer whether it spies on Congress
rt.com/usa/nsa-may-spy-congress-deny-247/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat