Rubriky | Svět

NSA používá pro špionáž 33 států včetně Česka

Zveřejněno 01 července 2014 autorem FreePub

Dokumenty uniklé díky Edwardu Snowdenovi odhalují další aspekty špionáže NSA.

Dokumenty publikované minulý týden ve středu novináři z The Intercept[1] a dánského Dagbladet Information[2] ukazují veřejnosti vůbec poprvé špionážní operace vedené v 33 zemích, kde existují tajná ujednání o rozšíření sledování ze strany USA.

Dříve neuvedená operace NSA – program s kódovým označením RAMPART-A – „projíždí rychlostí blesku velká množství komunikace,“ napsal Ryan Gallagher z The Intercept, to dovoluje NSA proniknout do kabelů širokopásmového internetového připojení, které by jinak nebyly tak snadno dostupné v zemi původu.

Obrázek: Snímek z prezentace NSA.

Jak bylo všude možně psáno – NSA úzce spolupracuje s odposlouchávacími agenturami Velké Británie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie jako součást tzv. Aliance pěti očí,“ napsal Gallagher.

Ale poslední dokumenty od Snowdena ukazují, že řada dalších zemí, které NSA pojmenovává jako ‚partneři třetí strany,‘ hrají stále významnější roli – tajně NSA dovolují instalovat špionážní zařízení na své kabely z optických vláken.

The Intercept společně s Dagbladet Information publikovaly několik utajovaných interních dokumentů NSA, ve kterých je odhalen tajný program a jeho schopnosti. Ukazují, jak špionážní agentura USA nasávala terabity dat během jediné sekundy odposloucháváním kabelů na křižovatkách, kde internetový provoz vede mimo fyzické hranice Ameriky.

Uniklé dokumenty poskytnuté Snowdenem již dříve ukázaly, jak USA pronikají do těchto kabelů spojeneckých zemí, kde již existují dohody, ať už s nebo bez spolupráce daného státu. Podle nejnovějších dokumentů však projekt RAMPART-A strká NSA i tam, kde by normálně kdokoliv mimo daný stát jen těžko získával informace za stávajících dohod.

Pokud se podíváte na mapu Internetu, existuje překvapivě málo kmenů. Většina dat protéká přes překvapivě malý počet zúžených bodů. Když k nim získáte přístup, získáte přístup ke všemu,“ řekl pro Dagbladet Information bezpečnostní expert Bruce Schneier.

Cílem musí být pokrýt většinu světa s co nejmenším počtem přístupových bodů. Velká část internetového provozu protéká Spojenými státy, ale část nikoliv. Takže budete hledat na světě místa, kde ta data jsou.

Pokud je vaše země na klíčovém místě a pokud skrze ni protéká zajímavý datový provoz, pak to z vaší země dělá důležitého partnera,“ dodal expert Mikko Hypponen.

NSA odmítla komentovat „specifické, údajně zahraniční zpravodajské aktivity,“ když se ji na to ptaly média. Dříve uveřejněné úniky týkající se špionáže NSA s a bez svolené jiných zemí vyvolaly velkou kritiku ze strany těchto zemí, nicméně také rozdmýchaly mezinárodní diskuzi o špionáži.

Zdroje
[1]: The Intercept – How Secret Partners Expand NSA’s Surveillance Dragnet
[2]: Dagbladet Information – NSA ‘third party’ partners tap the Internet backbone in global surveillance program

Překlad článku NSA uses 33 countries to intercept web traffic – Snowden Files
rt.com/usa/167132-nsa-snowden-rampart-cable/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Nikol Jeremicová 16.5.2015 at 21.01

    Na jakou školu mám jít a co udělat pro špionáš

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat