Rubriky | Ameriky

Tags | , ,

NSA vkládala špehovací nástroje do počítačového hardwaru

Zveřejněno 20 května 2014 autorem FreePub

NSA vkládala špehovací nástroj do počítačů vyvážených z USA do zahraničí.

Zatímco Spojené státy varovaly před nákupem čínských routerů kvůli obavám ze špehování, tak nová kniha o uniklých informací od Edwarda Snowdena uvádí, že Amerika zachytávala a upravovala routery určené pro zahraniční zákazníky.

Podle Glenna Greenwalda – jednoho z novinářů, kterým Snowdenem svěřil uniklé dokumenty – americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) instalovala do routerů pro zahraničí špehovací nástroj nejméně od roku 2010.

Ve své nové knize s názvem „No Place to Hide“ (Není kam se ukrýt) novinář Greenwald uvádí, že NSA „běžně přijímala a zachytávala routery, servery a další počítačová síťová zařízení vyvážená ze Spojených států předtím, než byly doručeny mezinárodním zákazníkům.

Poté, co se agentura dostala k těmto produktům, vložila do nich zařízení, která jsou napojena na vlastní systém NSA, dává tak úředníkům přístup do zahraničních sítí a k informacím od všech uživatelů připojených k této síti.

V jednom nedávném případě po několika měsících maják implantovány do dodavatelského řetězce vysílal signál zpět k infrastruktuře NSA,“ uvádí podle Greenwalda zpráva NSA z roku 2010. „Tento zpětný signál nám umožňuje přístup k dalšímu využití zařízení a průzkumu sítě.

Odhalení přichází poté, co úředníci a zákonodárci USA strávili roky kritizováním čínských telekomunikačních společností, jako jsou ZTE a Huawei, za to, že chtějí potenciálně prodávat své výrobky na americkém trhu a přitom shromažďovat údaje pro čínskou vládu.

V roce 2012 zpráva sněmovního výboru pro zpravodajské služby uvedla, že společnosti „mohou porušovat americké zákony“ a „nenásledovaly americké právní povinnosti nebo mezinárodní normy pro obchodní jednání.

Ačkoli se neobjevil žádný důkaz podporující tato obvinění, tak výbor i nadále tlačil na americké společnosti, aby odmítly výrobky od ZTE a Huawei.

Subjektům soukromého sektoru ve Spojených státech se důrazně doporučuje zvážit bezpečnostní rizika dlouhodobého spojeného s podnikáním se ZTE nebo Huawei ohledně zařízení a služeb,“ uvedl výbor.

Americkým poskytovatelům sítí a vývojářům systémů se důrazně doporučuje hledat jiné dodavatele pro své projekty. Na základě dostupných utajovaných a neutajovaných informací se firmám Huawei a ZTE nedá věřit, že jsou bez vlivu cizího státu, a proto představují bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a naše systémy.

Tyto zprávy přichází necelé dva měsíce poté, co vyšlo najevo, že NSA špehovala fimu Huawei, stejně tak čínské ministerstvo obchodu, banky, firmy a nejvyšší politické činitele. Jak v březnu uvedla RT.com – kampaň proti Huawei se konala několik let předtím, než zákonodárci vyzvali americké společnosti, aby zůstali daleko od čínských výrobků, a měla prozkoumat potenciální vazby na čínské kybernetické jednotky.

Zda se objevil nějaký důkaz však zůstává neznámé.

Podle Greenwalda je „celkem možné,“ že čínské společnosti manipulovaly se svými produkty, aby bylo možné instalovat sledovací technologie, ale to by bylo to samé, co dělaly Spojené státy.

Mezitím hacktivistická skupina Anonymous vyzvala k protestu proti Greenwaldovi kvůli turné jeho knihy. Zloba zaměřená na Greenwalda vychází ze vztahu tohoto novináře s Pierrem Omidyarem – Greenwaldův šéf z First Look Media a vlastník PayPalu. Omidyarův PayPal byl hacknut před třemi lety skupinou PayPal 14 kvůli odmítnutí zpracovat dary pro WikiLeaks poté, co tato on-line organizace zveřejnila americké tajné vládní dokumenty, které dostala od Chelsea Manninga.

Podle Anonymous Omidyar dovolil blokovat tyto dary jako „prostředek kontroly,“ a on s Greenwaldem vyjádřili jen vlažnou podporu pro skupinu PayPal 14, přestože členové skupiny čelí vězení a vrácení 80 000 dolarů.

Anonymous také oba dva muže kritizují za to, že drží spoustu veřejných dokumentů týkajících se špehování ze strany NSA, které jim ondstaral whistleblower Edward Snowden. Anonymous uvedli, že téměř rok po úniku informací od NSA se Greenwald dostal do útulné a lukrativní pozice zformováním partnerství s miliardářem Omidyar – aby spropagoval svou knihu – s cílem vydělat peníze.

Greenwaldova manipulace uniklými informace ztěžuje „novinářům necelebritám hledání odpovědí a hackerům budování lepší obrany.

Anonymous ve svém protestu vysvětlili, že by měl novinář vysvětit vztah ke svému finančnímu dobrodinci.

Překlad článku NSA embedded surveillance tools within exported US computer hardware
rt.com/usa/158484-nsa-tools-exported-computer-hardware/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat