Rubriky | Ameriky

NSA staví kvantový počítač pro prolomení šifrování

Zveřejněno 03 ledna 2014 autorem FreePub

Tento „kvantový počítač“ bude schopen prolomit šifrování používaná k ochraně těch nejdůležitějších dat na světě.

Americká špionážní agentura hledá moderní a rychlý kryptologicky užitečný kvantový počítač, pomocí kterého by šlo obejít šifrování, které v současné době chrání globální bankovnictví, obchod, zdravotní a vládní záznamy.

Kvantový počítač je součástí výzkumného projektu „Penetrating Hard Targets“ (Pronikání těžkými cíli) v hodnotě 79,7 milionů dolarů, uvádí dokumenty dodané whistleblowerem Edwardem Snowdenem a uveřejněné novinami Washington Post. Velká část tohoto projektu je umístěna v College Park v Marylandu na základě utajovaných smluv.

Předchozí Snowdenova odhalení ukázala, že NSA pracuje na záměrném oslabení šifrovacích standardů.

NSA vlastní technologie schopné prolomit všechny formy šifrování s veřejným klíčem – včetně těch, které chrání státní tajemství – a je k úspěchům blíže než jakákoliv jiná vědecká komunita, uvádí se v uniklých dokumentech.

Aplikace kvantových technologií na šifrovací algoritmy výrazně ovlivní schopnost americké vlády jak chránit svou komunikaci, tak odposlouchávat zahraniční vlády,“ uvádí se v uniklém dokumentu od Snowdena.

NSA neodpověděla na žádost Washington Post komentovat tuto situaci.

Dokumenty ukazují, že NSA provozuje některé své výzkumy ve velkých chráněných místnostech určených k ochraně před vstupem a odchodem elektromagnetického záření a „probíhají choulostivé kvantové výpočetní experimenty.“

Základním principem kvantové techniky je „kvantová superpozice,“ neboli myšlenka, že objekt existuje současně ve všech svých možných stavech. Klasický počítač používá binární bity (jedničky a nuly). Kvantový počítač používá kvantové bity (qubity), které jsou současně nulou a jedničkou.

Zatímco klasický počítač může provádět pouze jeden výpočet v jednu chvíli, tak kvantový počítač může dosáhnout výpočtů mnohem rychleji a efektivněji pomocí paralelního zpracování.

Potíž je, že částice pro kvantové počítače musí být pečlivě izolovány od vnějšího prostředí.

Kvantové počítače jsou extrémně zajímavé, pokud je neochráníte před prostředním, pak jsou výpočty k ničemu,“ řekl Daniel Lidar, profesor elektrotechniky a ředitel Centra pro kvantové informační vědy a technologie na University of Southern California.

Kvantový počítač by mohl prolomit nejsilnější šifrovací nástroje, včetně těch od RSA. Bezpečnostní algoritmy RSA jsou založeny na extrémní obtížnosti při hledání dvou velkých prvočísel. V roce 2009 trvalo klasické metodě téměř dva roky při použití stovek počítačů hledání 768-bitového čísla. Prolomení 1024-bitového šifrování by podle vědců zabralo tisíckrát více času.

Kvantové počítače mohou 1024-bitové šifrování prolomit mnohem rychleji. NSA se bojí, že by této technologie nedosáhla jako první.

 

DWave 128chip

Obrázek: Čip od firmy D-Wave Systems Inc. sestrojený pro fungování jako 128-qubitový supravodivý adiabatický kvantový optimalizující procesoru.

Photograph of a chip constructed by D-Wave Systems Inc. designed to operate as a 128-qubit superconducting adiabatic quantum optimization processor, mounted in a sample holder.

Částečný překlad článku NSA building a ‘quantum computer’ capable of breaking all forms of encryption
rt.com/usa/quantum-computer-nsa-encryption-100/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat