Obama pošle do Iráku dalších 350 vojáků

Zveřejněno 03 září 2014 autorem FreePub

Americký prezident Barack Obama v úterý rozhodl poslat dalších 350 vojáků do Bagdádu.

Vojáci tam budou chránit americké diplomaty a zařízení.

Tiskoví mluvčí Pentagonu John Kirby řekl, že v Iráku bude nasazeno celkem 820 amerických vojáků jako součást snahy Spojených států o diplomatické zabezpečení proti militantům z Islámského státu, uvedl Reuters.[1]

V jiném prohlášení uvedl tiskový mluvčí Bílého Domu, že vojáci nebudou sloužit v bojových operacích a že schválení nasazení těchto vojáků pochází na základě doporučení resortu obrany.

Epiderma - Slevomat.cz

Prezident dal jasně najevo, že udělá cokoliv bude třeba pro zajištění personálu ve všech amerických zařízení po celém světě,“ dodal mluvčí.

Tento krok pochází ze snahy posunout se dál ve snaze porazit teroristickou organizaci Islámský stát, známý také jako IS, ISIS nebo ISIL. Obama řekl, že Islámský stát v Iráku představuje hrozbu pro celý blízký východ.

Islámský stát začal rychle získávat území v západním Iráku v průběhu tohoto léta a ohrožuje životy desítek tisíc lidí z náboženských menšin a etnik, což vyvolalo výzvy, aby Spojené státy zasáhly.

Kromě poslání více vojáků do Iráku plánují Spojené státy samostatně poslat ministra zahraničí Johna Kerryho, ministra obrany Chucka Hagela a protiteroristického poradce prezidenta Obamy v rámci snahy vybudovat „silnější regionální partnerství“ mezi zeměmi, které mají snahu porazit samozvaný Islámský stát.

Na summitu NATO ve Walesu, bude Obama mluvit ke svým spojencům o nutnosti podniknout další kroky proti Islámskému státu.

Epiderma - Slevomat.cz

Americká armáda taktéž prohlásila, že podnikla 124. nálet v Iráku u přehrady Mosul. Nálet údajně zničil 16 vozidel Islámského státu. Není jasné, zda v důsledku tohoto útoku byly nějaké ztráty na životech, nicméně se údajně všechna letadla bezpečně vrátila zpět.

Přehrada Mosul je klíčová. Pokud by ji Islámský stát zabral a zničil, hrozila by ztráta až stovek tisíc nevinných lidí. Když irácké a kurdské bezpečnostní síly v srpnu znovu zabraly přehradu, byl to největší úspěch proti IS od té doby, co Spojené státy znovu začaly s bombardováním pozic IS.

Zdroje
[1]: Reuters – Obama increases U.S. force protecting embassy in Baghdad

Článek Obama orders 350 additional troops to Iraq přeložil Zbyněk Klein.
rt.com/usa/184632-obama-more-military-iraq/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat