Odhaleno: Tajný plán Británie pro invazi do Sýrie

Zveřejněno 06 července 2014 autorem FreePub

Británie zvažovala možnost vycvičení 100 000 vojáků v Turecku a Jordánsku s cílem porazit prezidenta Bašára al-Assada.

Plán byl údajně vypracován předním britským generálem. Invaze však byla později zrušena jako příliš riskantní.

Strategie Británie, odhalená v BBC Newsnight, zahrnovala výcvik 100 000 vojáků povstalecké armády v Jordánsku a Turecku během 12 měsíců.[1]

Rebelové by byli vyškoleni mezinárodní koalicí a vyzbrojeni vysoce kvalitními zbraněmi, pochodoval by na Damašek s leteckou podporou poskytovanou Británií a jejími spojenci.

Tato myšlenka byla vyvinuta před dvěma lety lordem Richardsem, tehdejším náčelníkem štábu ministerstva obrany Velké Británii. Během jeho funkčního období aktivně lobboval u premiéra Davida Camerona, aby posílil válečné úsilí v Libyi a přímo se zaměřil na jejího tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího, spíše než aby chránil civilisty.

Britská vláda odmítla komentovat toto odhalení.

Nápad byl zvažován Cameronem a Dominicem Grievem, generálním prokurátorem Velké Británie, a poslán Radě národní bezpečnosti, řekl zdroj pro BBC. Ale to byl považován za příliš riskantní, řekl.

Další možnosti britského zásahu byly také vyřazeny, když poslanci hlasovali proti vojenské akci v parlamentním hlasování v loňském roce.

To nebylo poprvé, Západ promýšlel možné intervenční scénáře, od doby co začala syrská občanská válka v roce 2011.

Po údajném ale neprokázaném chemického útoku ze strany syrské vlády v Ghouta 21. srpna 2013 byl americký prezident Barack Obama pod tlakem, aby poslal americké vojáky na podporu syrským rebelům.

Nicméně toto rozhodnutí bylo staženo, protože průzkumy veřejného mínění ukázaly, že drtivá většina Američanů je proti další vojenské intervenci v zahraničí.

Západ se však do války v Sýrii významně zapojil.

V loňském roce zprávy ukázaly, že představitelé z americké, britské a francouzské armády cvičili povstalecké skupiny v Jordánsku ve snaze posílit sekulárnější části opozice v Sýrii.

Navíc CIA také pomáhala syrským rebelům od začátku války – poskytovala jim informace[2] proti silám Bašára al-Assada. Jiné zprávy naznačují, že CIA dodávala rebelům zbraně a protitankové rakety[3] přes státy Perského zálivu.

Sýrie je stále nestabilní a navíc jí hrozí nebezpečí od militantů ISIL (nyní již jen Islámský stát), přesto Obama požádal americký Kongres o 500 milionů dolarů (cca miliard Kč) pro umírněné syrské rebely.[4]

Zdroje
[1]: BBC – Syria conflict: UK planned to train and equip 100,000 rebels
[2]: RT – CIA trains and spies for Syrian rebels – report
[3]: RT – ‘Pilot program’ revealed: Washington sends missiles to Syrian rebels
[4]: RT – White House requests $500 million to aid Syrian rebels

Ilustrační foto: Britští vojáci v Afghánistánu.

Překlad článku Revealed: Britain’s secret plan for 100,000 Syria invasion force
rt.com/uk/170564-uk-train-army-syria/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat