Rubriky | Evropa

Organizovaný zločin infiltroval klíčové britské instituce

Zveřejněno 15 ledna 2014 autorem FreePub

Tajná zpráva odhaluje obrovskou míru korupce v britských institucích.

Zpráva viděná deníkem Independent ukazuje míru korupce u metropolitní policie, soudnictví, státního zastupitelství, berních úřadů a vězeňské služby.

V roce 2003 operace Tiberius – tajné vyšetřování Scotland Yardu – zjistila, že gangy organizovaného zločinu ohrožují prakticky celé trestní soudnictví ve Velké Británii, uvedl Independent.

Zpráva Tiberius, která byl sestavean z několika tajných zpravodajských zdrojů, včetně policejních informátorů, telefonních odposlechů, informací z MI5 a MI6, tisíců historických souborů, přichází k otřesnému závěru.

Dokument Tiberius, který byl podle britského deníku Independent ratifikován většinou vrcholového vedení londýnské metropolitní policie, objevil úplatky soudců a zkorumpované osoby pracující pro berní úřad. Vyšetřování také objevilo infiltrovaná vyšetřování vražd a úniky citlivých informací směrem ke zločincům.

Zpráva uvádí, že metropolitní policie trpí „endemickou policejní korupcí“ a že syndikáty organizovaného zločinu byly schopny proniknout do Scotland Yardu, kdykoliv se jim zachtělo.

Jeden článek této zprávě došel k závěru o stavu státní metropolitní policie: „Svědkové jsou umlčováni, porotci ovlivňováni, právníci ovlivňováni, policisté ovlivňováni – všichni jsou součástí rakoviny, která sžírá spravedlnost. Lék na tuto nemoc nebude snadné najít. Možná bychom měli začít tím, že uznáme, že je pacient nemocen.

Některé vztahy mezi důstojníky policie a podsvětí byl údajně tak blízko, že v jednom případě byli detektivové identifikováni jako spoluvlastníci nemovitostí a dostihových koní s mužem podezřelého z toho, že je jedním z nejtvrdších gangsterů v Británii.

Vyšetřování rovněž dospělo k závěru, že je pro policii a státní zástupce téměř nemožné úspěšně sledovat organizované gangy.

Policie je označena jako neschopná při řešení korupce policistů. Zpráva uvádí, že je přístup takový, že se raději čeká na informace o korupci a policisté na to reagují, místo aby byl zaveden preventivní systém, který by se korupci pokusil zabránit.

Scotland Yard uvedl v prohlášení jako reakci na tuto zprávu: „Nebudeme tolerovat žádné chování ze strany našich pracovníků, které by poškodilo důvěru veřejnosti v policii. Jsme odhodlaní pokračovat v pronásledování korupce ve všech jejích formách a s elánem.

Nicméně bývalý vysoce postavený policista, který od ní odešel, řekl pro deník Independent: „Nic se nezměnilo. Policie je pořád zkažená, jako byla tenkrát.

 

Překlad článku Corrupt Britain: Organized crime infiltrates key institutions – report
rt.com/news/corruption-police-judiciary-uk-463/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat