OSN musí urychleně prošetřit válečné zločiny izraelsko-palestinského konfliktu

Zveřejněno 13 července 2014 autorem FreePub

Amnesty International vyzvala OSN, aby provedla nezávislé vyšetřování izraelských náletů na Gazu.

Stejně tak by podle Amnesty International (AI) měla OSN prošetřit nevybíravé ostřelování Palestiny ze strany Izraele a hnát k odpovědnosti osoby zodpovědné za válečné zločiny.

Navzdory tvrzení Izraele, že je jeho operace „Ochranná hrana“ zahájená 8. června zaměřená na ozbrojence Hamásu, většina z více než stovky Palestinců zabitých při náletech na Gazu jsou civilisté, tvrdí Amnesty a dodává, že je mezi nimi nejméně 24 dětí a 16 žen.[1]

Současně bylo nejméně 20 lidí v Izraeli zraněno raketovými útoky z palestinských územích, uvedla Amnesty a vyzvala OSN, aby zřídila „vyšetřovací misi v Gaze a v Izraeli, aby prošetřila případy porušování mezinárodního humanitárního práva všemi stranami konfliktu.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Je zapotřebí rychlých akcí OSN, zatímco životy lidí visí na vlásku,“ řekl Philip Luther, ředitel programu v Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku. „Mezinárodní společenství nesmí opakovat předchozí chyby – stát a sledovat ničivé následky pro civilisty na obou stranách.

Amnesty vidí zbrojní embargo na Izrael a všechny palestinské vojenské skupiny jako prostředek prevence nadále se stupňujícího násilí.

Během takového embarga musí všechny státy okamžitě pozastavit veškeré přemisťování vojenské techniky a munice stranám, kterým se nepodařilo řádně prošetřit porušování spáchané v předchozích konfliktech, nebo přinést odpovědné osoby před soud,“ píše se v oficiálním prohlášení Amnesty International.

Nálety na domy prováděné jako součást vojenské operace Izraele jsou předmětem zvláštního zájmu skupin pro lidská práva. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová v pátek zpochybnila zákonnost takových útoků.[2]

Izrael tvrdí, že všechny cíle v pásmu Gazy jsou buď vojenská zařízení, nebo domovy ozbrojenců Hamásu.

V případě pochybností u budov obvykle používaných pro civilní účely, jako jsou domy, se předpokládá, že nejsou legitimní vojenské cíle,“ řekla ve čtvrtek Libi Vice, mluvčí izraelské armády (IDF), pro RT.

Organizace pro lidská práva chtějí důkazy, že 340 bytových jednotek zničených v Gaze byly ve skutečnosti použity pro vojenské účely.

Dokud izraelské úřady neposkytnout konkrétní informace ukazující, jak je dům používán, aby účinně přispěl k vojenské akci, tak jde o záměrné útoky na civilní domy, což představuje válečný zločin a také představuje kolektivní trest proti rodinám,“ řekl Luther.

Nevybíravé odpalování raket, které nemohou být přesně zaměřeny na vojenské cíle, je válečný zločin, protože dopadají na civilisty,“ dodal. „Neexistuje žádná omluva pro obě strany, když se nedaří chránit civilisty, včetně novinářů, zdravotníků a humanitárních pracovníků nebo civilních objektů.

Amnesty International také vyzvala Izrael a Egypt, aby „zajistily, že dostatečné množství zdravotnických a humanitárních potřeb dostane povolení dorazit do Gazy.“ Zdravotnické služby v regionu byly na pokraji kolapsu kvůli nedostatku dodávek, varovala již dříve Světová zdravotnická organizace (WHO).[3]

V pátek tisíce aktivistů v Londýně a Oslu protestovaly proti izraelským náletům v Gaze. Organizátoři masivního shromáždění řekli, že Palestinci čelí „hrůzné eskalaci rasismu a násilí“ ze strany izraelské armády.[4]

Zdroje
[1]: Amnesty International – Israel/Gaza: UN must impose arms embargo and mandate an international investigation as civilian death toll rises
[2]: OSN/OHCHR – Pillay alarmed at mounting civilian toll in Gaza, appeals to all sides to abide by international law
[3]: WHO – WHO appeals for urgent funds to prevent the collapse of health services in occupied Palestinian territory
[4]: RT.com – ‘End the siege!’ Thousands in Oslo & London protest Israeli offensive in Gaza (PHOTOS)

Překlad článku UN must urgently investigate war crimes in Israeli-Gaza conflict – Amnesty Intl
rt.com/news/172232-israel-gaza-amnesty-war-crimes/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat