OSN odsoudila vlády po celém světě za přijetí předčasných úsporných opatření v době finanční krize.
Isabel Ortiz, ředitel odboru sociální péče Mezinárodní organizace práce OSN (ILO), v úterý uvedl, že úsporná opatření ublížila těm nejzranitelnějším osobám. Dodal, že jen v roce 2014 nejméně 122 vlád, včetně těch 82 v rozvojových zemích, provedlo škrty ve veřejných výdajích.
Škrty v „důchodech, zdravotním systému a sociálním zabezpečení…odstranění dotací, snižování mezi sociálními pracovníky a zdravotním personálem“ zasáhly chudé lidi v době, kdy nejvíce potřebují podporu, řekl Ortiz.
Pokud video nefunguje, je ke stažení zde
Podle představitele ILO odhadem přes 70% světové populace nemá dostatečné pokrytí ze strany sociální ochrany. Navíc téměř 4 z 10 lidí na světě nemá přístup k systému zdravotní péče, zatímco v chudých zemích roste tento poměr na 9 z 10 lidí.
Ortiz hovořil konkrétně o Evropské unii a o politikách závažných rozpočtových škrtů v reakci na dluhovou krizi v bloku členských států.
Ortiz řekl, že 123 milionů Evropanů – 25% celkové populace EU – je nyní klasifikovaných jako chudí kvůli škrtům v oblasti sociální ochrany.
Dluhová krize Evropské unie vypukla na začátku roku 2008, zanechala po sobě miliony nezaměstnaných a lidi ve finanční tísni. Zhoršující se dluhová krize přinutila vlády EU přijmout tvrdá úsporná opatření a tvrdé ekonomické reformy, které spustily masivní protesty v mnoha evropských zemích, včetně Řecka, Itálie a Španělska.
- USA: Ředitelé mají 331krát větší plat než průměrní zaměstnanci
- Americký senátor o Sýrii aneb Co vám mainstream neřekne?
Překlad článku UN denounces global premature austerity measures
www.presstv.ir/detail/2014/06/03/365334/un-slams-global-austerity-measures/