Rubriky | Asie a Pacifik

Palestinci v Gaze nemají přístup k čisté vodě

Zveřejněno 09 června 2014 autorem FreePub

Palestinci žijící v pásmu Gazy nemají přístup k čisté vodě kvůli izraelské blokádě.

V posledních letech došlo k prudkému nárůstu znečištění, stejně tak mořská voda prosakuje do zvodně. Kolem 90% vody v Gaze je nyní znečištěných,“ řekl pro PressTV ředitel palestinského vodoprávního úřadu Ahma Yacoubi.

Voda v Gaze je kontaminována vysokou úrovní dusičnanů a chloridů. Znečišťující látky dosahují třikrát větší úrovně, než je normální úroveň, a jsou nevhodné pro lidskou spotřebu.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Izrael bombardoval čistírnu odpadních vod během války v Gaze v roce 2009. Také zabraňuje vstupu vody a čištění odpadních vod do enklávy. Navzdory přítomnosti nedostatečně vyvinutých úpraven vody je voda stále znečištěna v důsledku dlouhých hodin výpadků elektřiny a nedostatku paliva potřebného ke spuštění zařízení.

Jediné odsolovací zařízení pro mořskou vodu v Gaze není schopno splnit požadavky na dodávku čerstvé pitné vody díky své velikosti a omezených schopnostem.

Odsolování mořské vody je nyní jediným řešením, jak vyřešit problém s vodou. V současné době je samotná zvodeň znečištěná a v následujících letech by se to mohlo ještě zhoršit. Máme pouze toto odsolovací zařízení a není dostatečné pro zásobování Gazy čistou vodou,“ řekl Ahmad Robaie, ředitel odsolovacího zařízení v Gaze.

Organizace spojených národů v roce 2012 uvedla, že se pobřežní zvodeň v roce 2016 může stát nepoužitelnou.[1]

Na Gazu je uvalena blokáda od června roku 2007, tato situace způsobila pokles životní úrovně, nebývalou úroveň nezaměstnanosti a nepolevující chudobu.

Zdroje
[1]: OSN – Gaza in 2020 – A liveable place?

Překlad článku Gazans don’t have access to clean water due to Israeli blockade
www.presstv.ir/detail/2014/06/09/366177/90-percent-of-gaza-water-polluted/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat