Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Peru vyzývá k diskusi o legalizaci marihuany

Zveřejněno 04 ledna 2014 autorem FreePub

Peru by mělo zvážit legalizaci marihuany, řekl bývalý šéf peruánské Národní drogové kontrolní komise.

Uruguay se nedávno stal prvním státem Latinské Ameriky, který legalizoval průmysl marihuany a podporuje své sousedy, aby udělali to samé.

Bývalý ředitel peruánské Národní drogové kontrolní komise (DEVIDA) Ricardo Soberon apeloval na vládu, aby zvážila legalizaci marihuany.

Musíme otevřít debatu s ředitelkou DEVIDA Carmen Masias a peruánskou Medical School. Pojďme otevřít fórum, které se bude v první řadě zabývat zdravotními problémy a dále bezpečnostní a důsledky užití marihuany,“ řekl Ricard Soberon pro zpravodajský portál Terra. Řekl, že legalizace trhu s marihuanou by mohla být řešením nelegálního obchodu s drogami v Peru.

Možnost odstranění kriminálních živlů z obchodu s marihuanou – drogou, která je mnohem méně nebezpečná než ostatní drogy – je odpovědí na 50 let opakované stále stejné strategie bez výsledku,“ řekl Soberon.

Soberon v prosinci tleskal uruguayskému rozhodnutí legalizovat prodej i produkci marihuany a nazval to „dobrou zkušeností.“ Později v prosinci uruguayský prezident Jose Mujica podepsal tento zákon, který přinese výrobu a prodej marihuany pod státní kontrolu.

Uruguayský prezident Mujica tvrdí, že toto opatření přispěje k vymýcení nelegálního trhu s drogami v Uruguayi. S ohledem na tuto skutečnost bude počáteční cena marihuany stanovena na 1 dolar za gram, protože na černém trhu se prodává za 1,4 dolarů za gram.

V Peru je konzumace marihuany legální a občan může mít u sebe až 8 gramů, aniž by byl potrestán. Nicméně výroba a prodej marihuany je podle peruánského práva stále nezákonný.

Uruguay byl kritizován Mezinárodní radou pro kontrolu narkotik (INCB), která tvrdí, že Uruguay porušuje mezinárodní právo.

Uruguay porušuje mezinárodní úmluvy o kontrole drog, jeho kongres schválil právní předpisy o konopí,uvedl INCB, uvedl několik důvodů, proč si myslí, že Uruguay udělal chybu – mezi nimi jsou i údajná zdravotní rizika spojená s užíváním této rostliny.

Ředitel INCB Raymond Yans odkazoval na Jednotnou úmluvu o omamných látkách z roku 1961, ve které je smluvní stranou Latinská Amerika, a uvedl, že byl “překvapen” vládou, která se “vědomě rozhodla prolomit všeobecně dohodnuté a mezinárodně schválené ustanovení z této smlouvy.

USA rovněž podnikly kroky k legalizaci spotřeby a prodeje marihuany v některých státech. Colorado otevřelo dveře prvnímu legálnímu obchodu s marihuanou obchodu USA.

 

Překlad článku Peru calls for debate on the legalization of marijuana
rt.com/news/peru-calls-marijuana-legalization-165/

Komentáře
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat