Bývalý muž Pentagonu a plán podpory syrských militantů

Zveřejněno 26 května 2014 autorem FreePub

Zpráva ve Wall Street Journal ukazuje plán na podporu syrských militantů.

Podle této zprávy skupina vedená bývalým vysoko postaveným úředníkem Pentagonu plánovala v roce 2013 dodávky zbraní pro zahraničím podporované militanty operující v Sýrii, které měly být financovány saúdským princem.[1]

Washington se rozhodl, jak uvádí zpráva, že bude pokračovat s plány na podporu bojovníků v Sýrii poté, co v létě 2013 čelil vážným problémům v této arabské zemi.

Washington se nicméně obával, že zásilky zbraní by mohly skončit v rukou bojovníků napojených na al-Kájdu, proto schválil pouze „mírné úsilí o dodávky zbraní.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

Nicméně skupina vedená bývalým úředníkem Pentagonu – Josephem E. Schmitzem – a notoricky známou americkou bezpečnostní firmou Blackwater (později přejmenovaná na Xe, nyní na Academi) nabídla „na vlastní pěst“ poskytnutí 70 000 ruských útočných pušek a 21 milionů nábojů pro Syrskou osvobozeneckou armádu (FSA), uvádí se ve zprávě.

Podle Wall Street Journal skupina uspořádala zásilku zbraní z východní Evropy placenou saúdským princem, který ve zprávě není identifikován. Snaha však byla v Jordánsku zrušena poté, co zakročila americká CIA a plán zastavila.

Odhalení v této zprávě přichází v domě, kdy vůdce zahraničním podporované syrské opozice obnovil své volání po silnějších zbraních.

Ahmad Jarba, šéf Syrské národní koalice (SNC) 7. května řekl, že radikálové působící v Sýrii potřebují „účinné zbraně…abychom mohli změnit rovnováhu sil na zemi.“ Ve svém projevu na americkém Institutu míru ve Washingtonu Jarba tvrdil, že takový krok by pomohl otevřít dveře pro politické řešení v Sýrii.[2]

Sýrii je v sevření vražedného násilí od roku 2011. Podle zpráv západní mocnosti a jejich regionální spojenci – především Katar, Saúdská Arábie a Turecko – podporují radikály působící v Sýrii.

Zdroje
[1]: Wall Street Journal – Private Group Sought to Arm Syrian Rebels
[2]: Institute of Peace – Syrian Opposition Leader Jarba Appeals for U.S. Understanding, Weapons

Překlad článku Report reveals former US official devised plan to aid Syria militants
www.presstv.ir/detail/2014/05/21/363512/us-devised-plan-to-arm-syria-militants/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat