Pochod proti Monsanto 2014

Zveřejněno 30 května 2014 autorem FreePub

24. 5. 2014 se uskutečnil 3. celosvětový pochod proti společnosti Monsanto.

Společnost je spojena s genetickými modifikacemi, výrobou herbicidu Roundup a také s korupcí. Po celém světě se konal pochod ve více než 600 městech. V České republice se konal pochod v Praze a v Brně. Pochodu v Praze se zúčastnilo okolo 100 demonstrantů. K akci se také připojila Česká pirátská strana a také Strana Zelených. V Brně se akce účastnilo okolo 80 lidí a k demonstraci se připojilo hnutí Greenpeace. Obě akce proběhli mírumilovně bez střetů s policií a bez jiných konfliktů. Video z pochodu proti Monsanto v Praze můžete zhlédnout zde: youtube.com/watch?v=dzyzCHfbd2U.

Akci jsem organizoval já (Zbyněk Klein) a poděkovat bych chtěl: Janu Korálovi z NWOO.org, České pirátské straně, Straně Zelených, šéfredaktorce přílohy Deníku, která informovala o pochodu proti Monsanto, a mnoha dalším (však oni vědí). No pojďme si rozebrat to, jaké názory panují v Čechách ohledně GMO.

Epiderma - Slevomat.cz

GMO = pokrok lidstva

V České republice panuje názor, že GMO jsou jasným pokrokem lidstva. Obyvatelé České republiky také zastávají názor, že GMO (zvláště pak zlatá rýže, které bych chtěl věnovat celý článek) dokáže zastavit světový hlad. Jak jsem již uvedl v předchozích článcích, svět dokážeme nakrmit i bez pomoci GMO, které se naopak vyznačují neudržitelností tohoto hospodářství. GM plodiny z řady RR (roundup ready), které jsou odolné proti herbicidu Roundup, zvyšují používání tohoto herbicidu. Roundup je toxický, znečišťuje podzemní vody, způsobuje degradaci půd a neplodnost u lidí. Aktivní složka Roundupu – glyfosát byla nalezena v moči 60% testovaných obyvatel České republiky. V USA se s pomocí korupce neustále zvyšují povolené hladiny Roundupu v potravinách. GMO jsou sice pokrokem ve vědě, nikoli však ve společnosti.

GMO jsou zdravotně nezávadná a nepředstavují rizika pro životní prostředí

Podle studie, která byla prováděna na prasatech, konzumace GMO způsobuje problémy s trávicí soustavou. S tím taktéž souvisí alergie na lepek, kterou konzumace GMO pravděpodobně vyvolává (Souvisí GMO s alergiemi na lepek?). Rizik pro životní prostředí je zde hned několik. Za prvé se GM plodiny pomocí pylu šíří na okolní geneticky nemodifikované plodiny, a tak firma Monsanto a jí podobné mají velký zájem ničit populace včel nebezpečnými pesticidy. V EU je zakázán pesticid, který prokazatelně zabíjí včely (tento pesticid byl zakázán díky velkým protestům evropských občanů), nicméně odborníci se domnívají, že včely zabíjí i další pesticidy a to včetně herbicidu Roundup. Včely také zabíjí přímo GM plodiny, které produkují Bt protein (bílkovinu), která po pozřetní naruší buňky ve střevech hmyzu a ten následně odumírá. Existují také teorie o tom, že Bt bílkovina může narušovat buňky ve střevech lidí, na což ukazují všechny studie, které prokazují negativní dopady GMO na trávicí soustavu jak u zvířat, tak u lidí.

Výnosy GMO

Zastánci genetických modifikací tvrdí, že GM plodiny zvyšují výnosovost takovýchto plodin. Od amerických farmářů již nyní víme, že GM plodiny mají stejné, nebo dokonce nižší výnosy než ty konvenční. Naopak vyšší výnosy zaznamenává ekologické zemědělství (BIO produkce). A to až o 30% (záleží na biodiverzitě, péči o rostliny apod.).

Mnoho doplňujících informací již zaznělo v druhé části vide, který naleznete na youtube kanálu NWOO, na našich stránkách FreePub.cz pod tagem GMO nebo na webu Nechcigmo.cz.

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • Miloslav Dědek 22.5.2015 at 20.38

    Souhlasím s tím, že lze považovat Monsanto a další firmy produkující GMO, jako třeba BASF a Syngenta za nepřátele pro celé lidstvo a proto je nevyhnutelně nutná jejich likvidace. Zatím neexistuje na světě organizace, která by se mohla účinně zabývat řešením podobných globálních problémů. Naštěstí už nyní je na světě dost velké množství rozumných a moudrých lidí, kteří si uvědomují, že současná národní i mezinárodní politika je založená na dogmatických premisách vycházejících z předpokladu, že lidi jsou většinově ve své podstatě bezohlední sobci, kteří se sdružují ve společenstvích, v nichž platí zákony džungle. V současném zastaralém a nefunkčním pojetí politiky prognózují politologové budoucnost podobně jako meteorologové počasí. Je nejvyšší čas začít budoucnost lidstva systematicky, cílevědomě, plánovitě, centrálně, globálně realizovat. Nebudou-li se podobné globální problémy účinně urychleně řešit, tak to špatně dopadne. Globální demokratická vláda by mohla být organizací, která by rozumným a moudrým lidem byla cestou k dohodě, co bude v budoucnosti následovat. Více lze nalézt v následujícím odkazu:

    http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat