Rubriky | Svět

Počítač pozná rozzlobené řidiče podle obličeje [VIDEO]

Zveřejněno 15 března 2014 autorem FreePub

Švýcarští vědci oznámili, že vyvinuli novou palubní desku s detektorem emocí.

Detektor je schopen vyhledávat ve tváři řidiče známky emocí s cílem předvídat a zabránit incidentům kvůli vzteku.

Výzkumníci z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) v Lausanne. Švýcarsko uvedlo, že doufá, že přispěje ke zvýšení bezpečnosti na silnicích tím, že uvolní tento systém pro veřejnost. Systém údajně identifikuje strach, hněv, radost, smutek, znechucení, překvapení, nebo podezření.

Víme, že kromě únavy je emoční stav řidiče rizikový faktor,citovala je Sarah Griffiths z Daily Mail. „Podráždění může řidičům zvýšit agresivitu a snížit pozornost.

Jedním z nejnáročnějších aspektů projektu byla instalace nového kusu zařízení v již přeplněné palubní desce bez rizika pro řidiče. Byli schopni umístit infračervenou kameru za volant, takže malý počítač může analyzovat výrazy ve tváři a pak je porovnat s již známými emocemi.

Testování probíhalo na Signal Processing 5 Laboratory od EPFL ve Francii a ve spolupráci s PSA Peugeot Citroën, nadnárodní automobilkou, která poskytuje testovací auto pro studie.

Vedoucí výzkumníci Hua Gao a Anil Yüce uvedli, že je systém ještě ve stádiu vývoje, měl by se nejprve naučit rozpoznat hněv a znechucení, tedy emoce, které vyvolávají reakce, které s největší pravděpodobností povedou ke vzteku na silnici.

Francouzští vědci novinářům řekli, že také plánují použít tuto technologii pro schopnost odezírat ze rtů a že systém by mohl být hypoteticky naprogramován tak, aby rozpoznal všechny výše uvedené emoce.

Co by se dělo dál? To zatím není jasné, auto by mohlo zpomalit, zastavit, nebo upozornit řidiče.

Částečný překlad článku Facial scanner aims to recognize drivers’ anger in attempt to stop road rage
rt.com/usa/facial-scanner-stop-road-rage-994/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat