Rubriky | Ameriky

Přečtěte si komentáře Snowdena o 9/11, které NBC nevysílala

Zveřejněno 31 května 2014 autorem FreePub

Odvysílána byla zhruba pouhá čtvrtina rozhovoru s Edwardem Snowdenem.

Neodvysílané části ukazují, že televizní síť vynechala kritické výroky o teroristických útocích z 11. září 2001.

Čtyřhodinový rozhovor novináře Briana Williamse s Edwarden Snowdenem byl zkrácen a ve čtvrtek večer televizní stanice NBC odvysílala pouhých 60 minut. Při analýze celého čtyřhodinového rozhovoru však stanice ukázala poznámky, které se nedostaly do přímého vysílání, včetně těch, ve kterých Snowden zpochybňoval neschopnost americké špionážní komunity zastavit teroristické útoky z 11. září.

V odpovědi na otázku Williamse týkající se „netradičního nepřítele,“ al-Kájdy, a jak zabránit dalším útokům této organizace a další takových, Snowdenov naznačil, že Spojené státy před 11. zářím měly správnou špionážní komunitu, ale nepodařilo se jí jednat.

Víte, to je klíčová otázka, kterou zvažovala komise vyšetřující 9/11. A post-mortem zjistila – když se podívala na všechny ty utajované informace od různých zpravodajských agentur – že jsme měli všechny potřebné informace jakožto špionážní komunita, národní obrana Spojených států mohla detekovat toto spiknutí,“ řekl Snowden.

Měli jsme záznamy telefonních hovorů z USA a ze zahraničí. CIA věděla, kde ti lidé byli. Problém nebyl v tom, že jsme nesbírali informace, problém nebyl v tom, že jsme neměli dostatek vodítek, problém není v tom, že jsme nenašli jehlu v kupce sena. Problém byl, že jsme nepochopili jehly, které jsme měli.

Problém s masovým sledováním je, že hromadíme více jehel v kupce sena a pak tomu nerozumíme, jde o život každého Američana v naší zemi,“ pokračoval Snowden.

Pokud nás tyto programy nedrží v bezpečí a vytváří chybná spojení o informacích, které již máme. Pokud přesouváme zdroje od tradičních metod vyšetřování, od operací policejních složek o kterých víme, že fungují. Pokud nedokážeme zabránit událostem, jako byl bombový útok na maratonu v Bostonu. Kde jsou všechny ty masové špehovací systémy, které neodhalily člověka, o kterém nám řekla ruská zpravodajská služba jeho jméno, je to opravdu ta nejlepší cesta, jak ochránit naši zemi? Nebo se snažíme cpát peníze do magických řešení, které nás stojí nejen naši bezpečnost, ale i naše práva a způsob života?

Ředitel NSA generál Keith Alexander údajně schválil metodu shromažďování zpravodajských informací, kterou NSA používala tomu, aby doslova zjistila všechny digitální informace, které byla schopna získat.

Spíše než hledat jednu jehlu v kupce sena byl jeho přístup takový, že sbíral celou kupku sena,“ řekl jeden bývalý americký zpravodajský úředník pro Washington Post.[1]Sbírat všechno, všechno označit a všechno uložit…a cokoliv chcete, po tom pátráte.

V posledních týdnech uniklé dokumenty NSA potvrdily, že za vedení Alexandera bylo této agentuře řečeno, že by měla získat co nejvíc z informací, které shromažďuje: „vyčenichat všechno, vědět všechno, sbírat všechno, všechno prozkoumat a využít,“ uvádí se na slajdu prezentace.

Sami si vytváří nefunkční systém sběrem všech těchto údajů,“ řekl loni pro Daily Caller bývalý zaměstnanec NSA a whistleblower Bill Binney.[2] Stejně jako Snowden argumentoval tím, že „sbíráním všeho“ co se týče zpravodajských informací je velmi špatné.

Mají tak velkou schopnost sběru dat, že nemohou sbírat všechno. Nejspíš dostávají řádově 80% toho, co je na síti. Takže jdou do telekomunikací, které nahrály všechen materiál, který prošel sítí. A uchovávají si ho myslím zhruba rok. Žádají telekomunikace o všechna data, která mohou vyplnit mezery. Takže z toho mezi dvěma zdroji, co shromáždili, si poskládají celý obrázek,“ řekl Binney.

Ačkoli NBC zanedbala odvysílání Snowdenových poznámek, ve kterých zpochybnil účinnost moderního shromažďování informací ze strany špionážní komunity pod záminkou boje proti terorismu, tak odvysílala jiné jeho poznámky, které se týkaly teroristických útoků.

Ze strany vlády je opravdu neupřímné a poněkud skandální, že se odvolává na naše vzpomínky, aby využila naše národní trauma, které jsme si všichni protrpěli, a pracovala tvrdě, aby ospravedlnila programy, které nikdy neprokázaly, že by nás držely v bezpečí, ale stály nás svobody, které potřebujeme, abychom se nemuseli vzdát a naše ústava říká, že se vzdávat nemusíme,“ řekl ve vysílání.

Zdroje
[1]: Washington Post – For NSA chief, terrorist threat drives passion to ‘collect it all,’ observers say
[2]: Daily Caller – What do They know about you? An interview with NSA analyst William Binney

Překlad článku Read Snowden’s comments on 9/11 that NBC didn’t broadcast
rt.com/usa/162576-nbc-snowden-september-attack/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat