Rubriky | Evropa

Před krizí vnímala Ukrajina NATO spíše jako hrozbu

Zveřejněno 21 března 2014 autorem FreePub

Západní a střední Ukrajina je k NATO mnohem vřelejší než její východní část.

Ukrajinci v létě loňského roku považovali NATO za hrozbu (29%) než jako ochranu (17%). Ale většina Ukrajinců neměla ani jeden z těchto dvou názorů (44%).

Přestože se Ukrajina zabývala členstvím v NATO za prozápadního prezidenta Viktora Juščenka, tak většina Ukrajinců tuto myšlenku nesdílela. Ukrajinci viděli NATO spíše jako hrozbu než jako ochranu a tento názor pokračoval i když země odmítla nabídku členství v NATO v roce 2010 za prezidenta Viktora Janukovyče. Konec této nabídky ukončil pocit hrozby u mnoha Ukrajinců, zhruba 4 z 10 Ukrajinců nevidí NATO ani jako hrozbu, ani jako ochranu.

Stejně jako o ostatních zemí bývalého Sovětského svazu je i pohled Ukrajinců z velké části ovlivněn vztahem jejich země a kulturními vazbami s Ruskem, které je proti rozšiřování NATO. Názory ukrajinských obyvatel závisí na jejich blízkosti k Rusku a Evropě. Téměř polovina Ukrajinců na východě (46%), včetně Krymu, považovala v loňském roce NATO za hrozbu, zatímco ve střední Ukrajině to bylo pouhých 18% a na západě dokonce pouze 8%.

Není překvapující, že podobný vzorec kopíruje i názor na vedení Evropské unie a Ruska. Střední a západní Ukrajina se kloní spíše k Evropské unii, zatímco východ k Rusku.

Měsíce předtím, než Janukovyč odmítl asociační dohodu s Evropskou unií, byla většina západní a střední Ukrajiny nakloněna EU, na východě to však bylo pouze 19%.

Částečný překlad článku Before Crisis, Ukrainians More Likely to See NATO as a Threat
www.gallup.com/poll/167927/crisis-ukrainians-likely-nato-threat.aspx

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat