Produkce heroinu trhá v Afghánistánu rekordy

Zveřejněno 01 května 2014 autorem FreePub

Americká válka proti drogám v Afghánistánu selhává, přestože bylo za ni utraceno 7,5 miliard dolarů.

Přes 200 tisíc hektarů je užíváno pro pěstování opia, což představuje nárůst o 36 procent, uvádí zpráva.

Zpráva, která byla vypracována SIGARem (Zvláštní generální inspektor pro obnovu Afghánistánu), obsahuje ponuré čtení – pěstování máku pro opium se zvýšilo o jednu třetinu, zatímco má Afghánistán nyní 1,3 milionu uživatelů heroinu.[1] To je desetinásobný nárůst ve srovnání s rokem 2005, tehdy užívalo heroin 130 000 lidí.

Afghánistán je zodpovědný za zhruba tři čtvrtiny světové produkce heroinu, většina máku se pěstuje v provinciích Helmand a Kandahár na jihu země. Nicméně USA soustředily většinu svého úsilí na východě Afghánistánu, který má relativně malou produkci máku, protože je bezpečnější jih země.

Pokusy o omezení výroby a zabavování heroinu nepomohly kvůli omezení operací ISAF (Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly). V roce 2013 se koaličním silám podařilo zabavit 41 tun opia z celkových 5 500 tun vyrobených v Afghánistánu.

Drogové laboratoře, sklady a hlavní sítě obchodu jsou soustředěny ve venkovských oblastech, které jsou stále mimo limity afghánských sil v důsledku odcházení ISAF a snižující se bezpečnosti v těchto oblastech,“ uvádí zpráva.

Od začátku „války proti terorismu“ ze strany NATO v roce 2001 se výroba heroinu v Afghánistánu zvýšila 40-krát[2], uvedl ředitel ruské Federální služby pro kontrolu léčiv. „Afghánský heroin zabil více než 1 milion lidí na celém světě od začátku operace Trvalá svoboda a více jak jeden bilion dolarů byl z prodeje drog investován do nadnárodního organizovaného zločinu,“ řekl Viktor Ivanov na konferenci o afghánské drogové problematice v roce 2013.[3]

Moskva opakovaně tlačila na eradikaci makových polí v Afghánistánu jako nejjednodušší řešení. Zdá se však, že NATO nemá úmysl tak činit.

V roce 2013 afghánské ministerstvo pro boj proti omamným látkám uvedlo, že jen 7 300 hektarů makových polí bylo zničeno, což byla jen tři procenta z celkových opiových polí v zemi. USA utratily od roku 2002 7,5 miliard dolarů (cca 148 miliard Kč) ve snaze bojovat proti problému výroby opia. Nicméně i přes tyto obrovské částky to mělo jen velmi malý dopad na množství heroinu, které je na světovém trhu.

Zdroje
[1]: SIGAR: Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction Apr 30 2014
[2]: RT.com: Afghan H-bomb: Record opium harvest, billions burn in ‚war on drugs‘
[3]: RT.com: Russia’s anti-drugs chief calls for NATO clampdown in Afghanistan

Překlad článku Heroin production hits record levels in Afghanistan – study
rt.com/news/156128-afghanistan-drugs-usa-heroin/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat